Decision making implications for a selected echelon in the beer game
Bira dağıtım oyununda seçilen bir tedarik zinciri kademesi için karar oluşturma tavsiyeleri
  1. Tez No: 356939
  2. Yazar: MERT EDALI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN YAŞARCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bira Üretim-Dağıtım Oyunu, kısaca“Bira Oyunu”, temelde masa üzerinde oynanan bir oyundur ve bir perakendeci, bir toptancı, bir dağıtıcı ve bir fabrikadan oluşan dört kademeli bir tedarik zincirinin benzetimini yapmaktadır. Oyunda, dört kişilik bir grubun her bir üyesi, bu dört tedarik zinciri kademesinin birinden sorumludur ve kendi kademesine ait envanteri verdiği siparişlerle kontrol etmektedir. Oyunun temel amacı, her bir kademeyi yöneten katılımcıların ortaya çıkardığı toplam grup maliyetini enküçüklemektir. Bu tezde, oyunun masa versiyonunun tam bir eşdeğeri olan bir matematiksel model kurulmuştur. Bu tezin temel amacı, benzer şekilde kontrol edilen tedarik zinciri kademelerinin varlığında, bir kademenin kontrolünün nasıl yapılması gerektiği konusunda anlayış geliştirmektir; sadece üzerine odaklanılan kademenin diğer kademelerden farklı davranış sergileyebildiği kabul edilmiştir. Özellikle, odaklanılan kademe dışındaki kademelerin kendi envanter veya birikmiş siparişlerini optimalin altında yönettikleri durumla ilgilenilmiştir. Burada iki farklı amaç olabilmektedir: (i) odaklanılan kademenin toplam maliyeti enküçüklenebilir, (ii) odaklanılan kademenin karar parametreleri eniyilenilerek tüm grubun toplam maliyeti enküçüklenebilir. Bu doğrultuda, bu tezde kontrol politikası olarak kullanılan çapala-ve-düzelt sezgiseli'nin parametreleri, diğer kademelerin karar parametreleri sabit tutularak odaklanılan kademe için eniyilenmiştir. Odaklanılan kademe için stok düzeltme süresi ve hedef envanter seviyesi eniyilenerek, çapala-ve-düzelt sezgiseli için farklı politika durumları elde edilmiştir. Genel olarak, tüm grubun maliyeti, odaklanılan kademenin maliyetinde artışa izin verilerek düşürülebilmektedir. Beklenmedik bir şekilde, odaklanılan kademenin toplam maliyeti yerine tüm grubun toplam maliyeti enküçüklendiğinde, en düşük grup maliyet değerleri toptancı seviyesinde elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The beer production-distribution game, in short“The Beer Game”, is essentially a board game and it simulates a four echelon supply chain consisting of a retailer, wholesaler, distributor, and factory. During the game, every participant in a group of four is responsible for one of these four echelons and manages the associated inventory by placing orders. The aim of the game is to minimize the accumulated total cost obtained by the participants of a group managing each echelon. In this thesis, a mathematical model that is an exact one-to-one replica of the board version is constructed. The main aim of this thesis is to develop an understanding about how one should control an echelon in The Beer Game in the presence of identically controlled echelons; we assume that only the participant managing the echelon of concern behaves different than the rest of the group. We are specifically interested in the case where the echelons other than the selected one sub-optimally manage their individual inventories or backlogs. There can be two objectives: (i) the minimum cost for the echelon of concern can be obtained, (ii) the minimum group total cost can be obtained by optimizing the decision parameters of the selected echelon. Accordingly, we optimize the parameters of the anchor-and-adjust heuristic, which is the control policy used in this study, for the selected echelon by keeping the decision parameters constant for the rest of the three positions. We obtain different instances of the anchor-and-adjust ordering policy by optimizing stock adjustment time and by optimizing desired inventory of the selected echelon. In general, the group total cost can be decreased by allowing an increase in the total cost of the selected echelon. Unexpectedly, we obtained the lowest group total costs for the wholesaler when we minimized the group total cost by sacrificing the objective of minimizing the cost of the echelon of concern.