Digital marketing success for medium-sized businesses a qualitative study
Orta ölçekli işletmelerde başarılı dijital pazarlama nitel bir araştıma
- Tez No: 763818
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN TOPTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Amaç- Bu çalışma, orta ölçekli işletmelerde dijital pazarlama stratejilerinin oluşturulma ve uygulanma sürecini incelemeyi amaçlamaktadır. ve orta ölçekli işletmelerde dijital pazarlama başarısını veya başarısızlığını etkileyebilecek faktörleri anlayın. Tasarım/metodoloji/yaklaşım- Örneklem Irak'ta dijital pazarlama kullanan 20 orta ölçekli şirketten alınmıştır. Bu örnekler, görüşme için onam formunda e-posta yazışmaları yoluyla seçilmiştir. Görüşmeye katılanlar, şirketteki pazarlama ve dijital pazarlama yöneticileri ve yetkilileriydi. Ofislerinde mülakata alındılar. Görüşme ortalama yarım saat sürmüştür. Dijital pazarlama stratejileri oluşturma ve uygulamada karar verme kavramı da dahil olmak üzere 18 soru soruldu. Bulgular-Çalışma, Genel sonuçlar, dijital pazarlamada kullanılan dijital stratejilerin, Irak'taki orta ölçekli şirketlerin büyüme sürecine, özellikle de marka imajını iyileştirmeye ve düşündükleri müşteri hizmetlerini geliştirmeye önemli ölçüde katkıda bulunduğunu göstermektedir. Araştırma Sınırlılıkları - Zaman kısıtlılığı nedeniyle 20 işletmeden örneklem alınması çalışmanın sınırlılığını oluşturmaktadır. Araştırma sonuçları - Çalışmanın sonuçları iki yönlüdür. İlk olarak, bulgular mevcut dijital pazarlama ve KOBİ literatürüne destek sağlamaktadır. İkincisi, bulgular Irak'taki KOBİ'leri en başarılı dijital pazarlama uygulamaları konusunda yönlendirebilir. Özgünlük/değer - Irak bağlamında incelenmemiş orta ölçekli işletmeler için dijital pazarlama başarısını inceleyen araştırma sorusu, yenilik ve uygunluk açısından dikkate değer bir katkı sağlıyor.
Özet (Çeviri)
Purpose- This study seeks to investigate the process of creation and execution of digital marketing strategies in medium-sized businesses. and understand the factors might affect the digital marketing success or failure in medium-sized businesses. Design/methodology/approach- The sample was used from 20 medium-sized companies in Iraq that use digital marketing. These samples were selected by e-mail correspondence in the consent form for the interview. Those involved in the interview were managers and officials of marketing and digital marketing in the company. They were interviewed in their offices. The interview took an average of half an hour. They were asked 17 questions, including the concept of decision-making in creating and implementing digital marketing strategies. Findings- The overall results show that the digital strategies used in digital marketing contribute significantly to the process of growth of medium-sized companies in Iraq, especially improving the brand image and enhancing customer service. Research limitations - Due to the limited time, sampling from 20 business constitutes the major limitation of the study. Research implications - The implications of the study are twofold. First, the findings provide support to the extant digital marketing and SMEs literature. Second, the findings may lead SMEs in Iraq regarding the most successful digital marketing practices. Originality/value - The research question, which studies the digital marketing success for medium-sized businesses had not been studied in the Iraq context, makes a remarkable contribution in term of novelty and relevance.