Startup evaluation criteria and startup selection model for corporate incubators
Kurumsal kuluçka merkezleri için girişim değerlendirme kriterleri ve girişim seçme modeli
  1. Tez No: 885750
  2. Yazar: YUSUF MAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Girişimcilik ve girişimlerin finanse edilmesi son yıllarda oldukça öne çıkan bir konudur. Dünya ekonomisinin paradigma değiştirerek talep tarafından arz tarafına kayması sonucu girişimciliğin ve girişimlerin önemi hızla arttı. Ülkemizde de KOBİ'ler ülke ekonomisi ve istihdamının bel kemiğini oluşturmaktadır. Bu bakımdan girişimciliği desteklemek ve teşvik etmek, girişimcilerin başarılı olmasına vesile olmak büyük önem arz etmektedir. Kurumsal kuluçka merkezleri de son yıllarda önem kazanan girişimciliği destekleyen önemli mekanizmalardan birisi haline gelmiştir. Kurumsal kuluçka merkezleri geleneksel kuluçka merkezlerinden farklı olarak finansal getirinin yanısıra girişimlerden elde edebilecekleri stratejik faydalara da oldukça önem vermektedirler. Bu sebeple geleneksel kuluçkalarda kullanılan değerlendirme yöntemleri de kurumsal kuluçka merkekzlerinde değişikliğe gidilmeden kullanılamamaktadır. Bu tezin ana hedefi, kurumsal kuluçka merkezlerinin destek vermek üzere seçeceği girişimleri değerlendirme aşamasında kullanabileceği kapsamlı, öznellikten olabildiğinde arınmış ve sistematik bir değerlendirme modeli geliştirmektir. Araştırmanın tasarımında sistematik bir yöntem benimsenmiş ve akademik araştırmalarla sektörden edinilen bilgiler kaynaştırılarak sahadan gelen uzmanların da katkısı ile üç kanaldan desteklenmiş bir model geliştirilmiştir. Araştırmanın ilk adımı, derinlemesine bir literatür incelemesi olup, bu aşamada“girişim seçme”“girişim değerlendirme”gibi anahtar kelimeler kullanılarak girişimlerin değerlendirilmesiyle ilgili yapılmış bütün araştırmalar gözden geçirilmiştir. Daha sonra başlıkların ve özetlerin incelenmesiyle; derinlemesine okuma ve analiz yapmak üzere 28 makaleye kadar indirilmiştir. Makalelerin seçilmesinin ardından, makalelerden tam bir kriter seti çıkarmak için veri çıkarma ve rafine etme süreci gerçekleştirilmiştir. Aynı veya benzer olan ve kriterlerin elenmesi sonucunda, 65 ayrı kriter içeren liste derlenmiştir. Aşırı detaylı kriterler gruplandırıldıktan sonra 46 kriter içeren listeye ulaşılmıştır. Frekans analizi sonucu düşük frekansa sahip kriterler elenerek 38 kriter içeren son liste anketler aracılığıyla değerlendirilmek üzere hazırlanmıştır. Bu kriterler takım, pazar, ürün/fikir, finans ve strateji olmak üzere beş kategoride toplanmıştır. Türk ekosistemindeki uzmanların her bir değerlendirme kriterinin önemine ilişkin bakış açılarını elde etmek amacıyla, uzmanların görüşlerinin toplandığı çevrimiçi bir anket tasarlanmıştır. Google Formlar aracılığıyla yapılan bu anket çalışması sonucu girişim değerlendirilme konusunda özelleşmiş deneyime sahip profesyonellerden bilgi toplanarak liste geliştirilmiştir. Daha sonra, kriter setinin kurumsal kuluçka merkezlerinin bakış açısına yaklaştırılması amacıyla kurumsal tecrübesi bulunan uzmanlar ile yapılan birebir görüşmeler sonucu kriter listesi 5 kategori 29 kriter ile son halini almıştır. Kriterlerin ağırlıklandırılması işlemini gerçekleştirmek için Bulanık Analitik Hiyerarşi Süreci (Fuzzy AHP) yöntemi kullanılmıştır. Kurumsal kuluçka merkezi tecrübesi bulunan seçilmiş bir uzman grubu, her kriterin göreceli önemini belirlemek için kriterlerin ikili karşılaştırmalarını yaparak kriter ve alt kriter ağırlıklarının belirlenmesine katkıda bulunmuşlardır. Ortaya çıkan sonuçların, öncelikle kendi içinde, sonrasında ankete cevap veren uzmanlara göre, sonrasında iyimserlik indeksi değişkenine göre ve son olarak bulanıklık faktörü değişkenine göre hassaslık analizleri yapılarak sonuçların tutarlı olduğu doğrulanmıştır. Bu analiz sonucunda, takım 31\% ağırlık değerine, pazar 25\% ağırlık değerine, fikir/ürün kategorisi 21\% ağırlık değerine, finans kategorisi 8\% ağırlık değerine ve strateji kategorisi 15\% ağırlık değerine sahip olmuştur. Bu sonuçlar ile literatür karşılaştırıldığında verilen ağırlıkların literatür çalışmamalarıyla da uyumlu olduğu gözlemlenmiştir. Takım birçok yatırımcı da dahil paydaşlar için en önemli kriter olarak belirtilmiş olmakla birlikte yapılan analizde de en yüksek ağırlık değerine sahip olmuştur. Örneğin Finansal kriterler de literatür çalışmalarında ve uzman görüşmelerinde değerlendirmesi zor ve erken aşama girişimler için riskli olabilecek kriterler olarak değerlendirilmesine karşılık bu çalışmada ortaya çıkan modelde de en düşük ağırlığa sahip olmuştur. Ayrıca literatürde de sıkça dile getirilen ilgili endüstri deneyimi kriteri modelde de en önemli kriter olarak göze çarpmaktadır. Bununla birlikte global ekosistemden farklı olarak globalleşme potansiyeli kriterinin oldukça yüksek bir ağırlık değerine erişmiş olması ülkemiz ekosisteminde başarılı olmak için küresel pazarda iş yapabilme yeteneğinin gerekiyor olması sonuçlarda göze çarpmaktadır. Son olarak modelin seçim aşamasında kullanılmak üzere bir grup alternatif içindeki sıralamayı yaparken pozitif ve negatif ideal alternatiflere olan yakınlık prensibini kullanan TOPSIS yöntemi tercih edilmiştir. Bu yöntem sayesinde bir başvuru döneminde gelen bütün başvuruları tek model kullanarak değerlendirerek kuluçka merkezinde mevcut olan kapasiteyi bu grubun içindeki en iyi girişimler ile doldurmak, kaynakları verimli harcamak açısından önem arz etmektedir. Son olarak hazırlanan model bir teknoloji sektöründe yer alan bir kurumsal kuluçka merkezine bir yıl önce başvuru yapmış 10 girişimi değerlendirerek ortaya çıkan sıralamaları, değerlendirilen girişimlerin mevcut başarıları ve ulaştıkları hedefler özelinde karşılaştırarak geliştirilen modelin potansiyeli yüksek girişimleri belirleme konusundaki başarısı doğrulanmıştır. Genel olarak, tez, kurumsal kuluçkalar başta olmak üzere küçük özelleştirmelerle hızlandırıcıların, özel kuluçkaların veya diğer paydaşların gereksinimlerini karşılamak üzere kullanılabilecek bir model olarak geliştirilmiştir. Ayrıca girişim kurucuları da bu modeli kendilerini birer yatırımcı gözüyle değerlendirerek geliştirmek üzere zayıf yönlerini tespit etmek amacıyla kullanabileceklerdir. Sonuç olarak, bu tez hem kapsamlı hem de sistemli bir strateji sunarak girişim değerlendirmesi konusuna bir katkı sağlamaktadır. İlgili literatürün gözden geçirilmesi, uzman anketleri ve birebir görüşmeleri, kriter ağırlıklandırma ve TOPSIS yaklaşımının uygulanması, metodolojinin tüm bileşenlerini oluşturmuştur. Kapsamlı bir girişim değerlendirmesini sağlamak için geliştirilen değerlendirme modeli, takım, pazar, fikir veya ürün, finanslar ve strateji olmak üzere 5 kategoride 29 kriteri dikkate almaktadır. Kurumsal kuluçkalar ve hızlandırıcılar, bu çerçeveyi, potansiyeli yüksek girişimcileri etkin bir şekilde seçmek ve verimli bir biçimde desteklemek için kullanabilir.
Özet (Çeviri)
The main goal of this thesis is to develop a thorough evaluation system for choosing entrepreneurs to receive support from corporate incubators. A methodical approach is taken in the design of the research, which combines material from academic research with input from external sources to develop a specialized evaluation procedure with the assistance of industry expertise. An in-depth literature review was the first step in the methodology, during which keywords are utilized to locate research that is pertinent to the evaluation of startups. The results of the search are sorted according to the subjects, and then they are further narrowed by the examination of the titles and abstracts. The selection is narrowed down to a final set of 28 articles for the purpose of conducting in-depth reading and analysis as a result of this approach. Following the selection of articles, the process of data extraction and refining is carried out in order to extract a full set of criteria from the articles. The elimination of duplicates and criteria that are similar results in the compilation of a list of 65 separate criteria. Criteria that are excessively specific are grouped together, which ultimately results in the consolidation of 46 criteria into a more refined form. In order to determine which criteria are the most important, a frequency analysis is carried out, which ultimately leads to the establishment of a total of 38 critical criteria. This set of requirements are broken down into five distinct categories: the team, the market, the idea or product, the finances, and the strategy. For the purpose of obtaining the perspectives of specialists from the Turkish entrepreneurship ecosystem regarding the significance of each evaluation criterion, surveys are carried out with the assistance of experts. A survey that is conducted via Google Forms is devised, and information is gathered from professionals who have specialized experience in the evaluation of startups. After that, the data that was collected is examined in order to determine which criteria received low scores and then eliminate them, another intermediate step is added that is corporate expert interviews to refine the criteria and move the perspective from general to corporate, completing the collection of evaluation criteria. In the end, 29 distinct criteria had been listed within 5 groups. Fuzzy Analytic Hierarchy Process (Fuzzy AHP) is utilized as a multi-criteria decision making method in order to carry out the process of weighting the evaluating criteria. A selected group of experts from various corporations' entrepreneurship and innovation departments, conducted pairwise comparisons to determine the relative importance of each criterion. This stage ensures that the evaluation criteria are weighted appropriately, reflecting the nuanced perspectives of individuals who have extensive expertise in the field. Finally, the team criteria category had a weight value of 31\%, the market criteria category had a weight value of 25\%, the idea/product criteria category had a weight value of 21\%, the finance criteria category had a weight value of 8\%, and the strategy criteria category had a weight value of 15\%. In the selection and ranking stage of the model, the TOPSIS method is utilized to rank the startups based on the predetermined framework of evaluation criteria. At this stage, it is possible to determine which alternative is the most suitable by calculating the degree to which it is similar to both the positive and negative ideal solutions. In general, the thesis offers a thorough and expertly validated methodology for the evaluation of startups that is specifically suited to meet the startup selection requirements of corporate incubators and accelerators. Within the context of the evaluation process, the systematic approach maintains the integrity and relevance of the review process by taking into account the various elements that contribute to the success of startups. In the context of business incubation and acceleration, the framework provides a comprehensive and individualized solution for selecting entrepreneurs through combining the theoretical framework an the practical knowledge accumulated in the industry. In conclusion, this thesis makes a contribution to the startup evaluation topic within the entrepreneurship research field by offering a structured startup selection criteria framework that includes the methodological process of multi-method MCDM-based startup selection model. Incorporating a review of the relevant literature, data extraction and refinement, expert surveys, criterion weighting, and the implementation of the TOPSIS approach are all components of the methodology. In order to provide a comprehensive evaluation of startups, the evaluation framework that was developed takes into account a variety of criteria, including the team, the market, the idea or product, the finances, and the strategy categories. It is possible for corporate incubators and accelerators to make use of this framework in order to choose and support promising entrepreneurs in an efficient manner. As for the practical implications, these criteria set and selection model can serve as a guide for startups to use it as a self-assessment tool to point their weak spots in the eyes of incubators or investors etc. Also for the policy implications; in the national and industrial level, this study can shed light on the prioritized specialities among the startups in the field so that governmental entrepreneurship support mechanisms or entrepreneurship education curriculum can be improved.