Effect of cyclic loading on connection strength of geosynthetic-reinforced structures
Geosentetik donatılı duvarlarda devirli yüklemenin bağlantı mukavemetine etkisi
- Tez No: 356942
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL GÜLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 369
Özet
Bu çalışma prekast blok (modüler blok) cephe kaplamalı geosentetik donatılı duvarların devirli yükleme koşulları altında blok-geosentetik donatı bağlantı kuvvetlerindeki etkisini araştırmaktadır. Bu amaçla bu araştırmaya özel bir ekipman tasarlanmış ve inşa ettirilmiş olup belli bir ölçekle test programı gerçekleştirilmiştir. Bilindiği üzere geosentetik donatılı duvarların deprem yükleri altında oldukça iyi performans verdiği gözlenmiştir. Buna karşılık tasarım sırasında önemli bir tasarım parametresi genelde gözardı edilmektedir. Bahsi geçen parametre devirsel (tekrarlı) yükler altında mobilize olan blok-donatı bağlantı mukavemetidir. Sonuç olarak, bu çalışma bir seri devirsel yüklemeli deney sonucunun değerlendirilmesi ile elde edilen ve yüzey elemanı-donatı arasındaki bağlantı mukavemetinde azalım olup olmadığını araştıran verileri ve sonuçları içermektedir. Bu amaçla uygulamada sıklıkla kullanılan 19cmx19cmx39cm'lik dikdörtgen bloklar kullanılmış ve donatı olarak da geotekstil ve geogrid malzemesi kullanılmıştır. Test programı kapsamında 3 devir aralığı (0%-50%, 25%-75%, 50%-75%), 2 donatı tipi ve 13 düşey yük (150kg'dan 3250kg'a kadar) kullanıldığında toplamda 2x3x13=78 test yapmaktadır. Bu testlerin her biri daha güvenilir ve hassas sonuç elde etmek için tekrarlanmış olup toplamda 78x2=156 test yapılmıştır. Devirli yükleme aralıkları ve yük devir sayısı M=7.5 büyüklüğünde bir depreme yakın olması bakımından literatürlere uygun olarak seçilmiş ve toplam yükleme/geri yükleme sayısı da 15 seçilmiştir. Buna karşılık deneylerin ilk amacının bir senaryo depremini simüle etmek olmadığı, asıl amacın devirli yüklemenin hedef sonuca etkilerin belirlenmesi olduğu anlaşılmalıdır. Deneyler sonucunda görülmüştür ki, geotekstil donatının devirsel yüklemeler sonucunda bağlantı mukavemetindeki azalışın geogrid donatıya göre daha belirgin olduğu anlaşılmıştır. Buna karşılık, düşey yükteki değişiklik veya devirsel yük aralığının bağlantı mukavemet değerlerine pek fazla bir etkisi olmadığı görülmüştür. Sözkonusu testler başka değişkenlerle de (blok tipi, donatı tipi vb.) tekrar edilerek ilave parametreler elde edilebilir ve devirsel yüklememenin bağlantı mukavemetine etkisi daha derinine ve kapsamlı olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effect of cyclic loading over the connection strength of geosynthetic reinforced segmental (modular) block walls. For this purpose a specially designed machine has been built and reduced size cyclic loading test programme has been utilized. Geosynthetic reinforced walls have so far shown a very good performance under earthquake effects. However one of the key parameter has been generally omitted during design. This is the connection strength parameter mobilized under cyclic (repetitive) loading effects. Consequently, the research adressed this issue of whether there is a loss of strength or not after a series of cyclic loading tests. For this purpose, a typical rectangular modular block with dimensions of 19cmx19cmx39cm and two types of geosynthetic reinforcements (geotextile and geogrid) have been used during the tests. The test programme involved 3 load cycles (0%-50%, 25%-75%, 50%-75%), 2 reinforcement types, 13 normal load interval (from 150kg to 3250kg) resulting 3x2x13=78tests. All these tests are also repeated twice to get a better and more realistic results so that the total number of tests performed for the study is 78x2=156. The load cycles are determined so that a M=7.5 magnitude earthquake can be represented in the best way that is possible. For this purpose, an equivalent of 15 cycles are considered as suggested by several literature. However, it should be noted that there is no purpose of simulating a scenario earthquake, the purpose is to observe the effects of cyclic (repetitive) loading. At the end of the tests, It can be concluded that the geotextile reinforcement is more sensitive to cyclic loading than as compared with the geogrid reinforcement. It was also observed that the normal load increment, and or load cycle variation does not make significant effect on the change in the connection strength. As stated in the conclusion section of this research, the studies given herein can be extended by other variables (such as block types, reinforcement type etc.) and the effect of cyclic loading over connection can be better understood in a more comprehensive manner.