Modelling innovation performance of Turkish construction companies
Türk inşaat firmalarının inovasyon performansının modellenmesi
- Tez No: 356949
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BELİZ ÖZORHON ORAKÇAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
İnşaat sektörü, ulusların ekonomisinde her zaman büyük bir öneme sahip olmuştur. İnşaat projelerinde, işverenin proje kalitesinin artırılması, maliyetlerin azaltılması ve süreçlerin hızlandırılması için yaptığı baskılar, inovasyonu inşaat firmalarının rekabetçi avantajı için en önemli kaynaklardan biri haline getirmiştir. Diğer yandan inşaat sektörü düşük inovasyon kapasitesi ve inovasyona karşı ilgisizliğinden dolayı eleştirilmiştir. İnşaat sektörünün kendine özgü; proje odaklı, parçalanmış yapıya sahip olmasından dolayı inşaat sektöründeki inovasyon diğer sektörlerden farklı olarak proje düzeyinde ve farkına varılmadan gerçekleşir. İnşaat sektöründeki inovasyonun düzeyini daha iyi anlamak için, uygun bir inovasyon performans ölçüt sistemi gereklidir. Bu çalışmanın amacı, inşaat sektöründe proje düzeyinde inovasyonun değerlendirilmesi için uygun bir inovasyon performans ölçüm modeli geliştirmektir. Bu modeli oluşturacak en uygun parametreler olan“itici güçler”,“katalizörler”,“engeller”,“girdiler”,“faydalar”ve“etkiler”i belirlemek için, detaylı bir literatür araştırması yapılmıştır. Daha sonra bu parametreler arasındaki ilişkiler belirlenmiştir ve önerilen model Türk inşaat sektöründe yapılan anket çalışmasından toplanan veriler ile test edilmiştir. Oluşturulan modelin geçerliliği Yapısal Eşitlik Modeli kullanılarak test edilmiştir. Bu araştırmanın sonucunda, itici güçlerin ve katalizörlerin inovasyon girdileri üzerinde önemli derecede olumlu bir etkisi olduğu, ayrıca inovasyon girdilerinin de proje düzeyindeki faydalara ve firma düzeyindeki etkilere önemli derece olumlu katkı sağladığı bulunmuştur. İtici güçlerin ve katalizörlerin inovasyon girdilerine olumlu yönde yaptığı yüksek etki nedeniyle, engellerin inovasyon girdilerine olumsuz yönde yapacağı düşünülen etkilerin herhangi bir önemi olmadığı bulunmuştur. Önerilen bu modelin, Türk inşaat sektöründeki firmaların inovasyon kapasitelerinin ölçülmesinde katkı sağlaması beklenmektedir. Bu model firmaların kendi inovasyon kapasitelerinin farkına varmaları ve uzun dönem iş stratejilerinin belirlenmesinde göz önünde bulundurulmasını hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The construction industry has always been high importance of the national economy. Due to increasing pressures from clients to improve quality, reduce costs and speed up construction processes, innovation can be a key source of competitive advantage for construction companies. On the other hand, construction industry has also long been criticised for exhibiting low rates of innovative activity and its unwillingness to innovate. Construction is a project based and fragmented industry, the patterns of construction innovation are different from the other industries and much of the innovation co-developed at the project level and remains hidden. An appropriate innovation performance measurement system is needed to better understand of the actual level of innovation in construction. The major aim of this research is to develop a comprehensive model which aims at assessing the innovation performance in construction at the project level. In order to achieve this, an extensive literature survey was conducted to find the most appropriate components of innovation including the drivers, enablers, barriers, inputs, benefits and impacts. Then, the interrelationships between those components were identified and the proposed model was tested based on data collected from the Turkish construction companies. The validity of the model was tested by statistical analyses using structural equation modelling (SEM). Findings of the study suggest that drivers and enablers have a highly positive effect on inputs. In addition, inputs have positive affect on benefits and impacts. It is interesting that since the drivers and enablers have a high positive impact on the inputs, the effect of the barriers has become negligible. Proposal of such a framework has considerable contributions to measure the innovation capabilities of companies in Turkish construction industry. This model aims to help companies to be aware of the innovation performance of their company and decide on long-term strategies accordingly.