Application problems of the repair and seismic retrofit procurements and solution proposals
Onarım ve sismik güçlendirme ihaleleri uygulamalarında karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri
- Tez No: 356948
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ KARAKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez çalışması, güçlendirme ihalelerinde karşılaşılan sorunlara ilişkin tespitlerde bulunmakta ve karşılaşılan sorunları analiz etmektedir. Bu analizi yaparken Kamu İhale Kurumu tarafından 2012 ve 2013 yıllarına ilişkin yayımlanan ihale ilanları, ihale istatistikleri ve itirazen şikâyet bilgilerinden yararlanılmıştır. İhale sürecinde karşılaşılan sorunları incelemek için yaklaşık maliyet hesabı, yeterlik kuralları, yaklaşık maliyet kavramı çerçevesinde tekliflerin değerlendirilmesi, teknik şartnameler ve yönetmelikler, itirazen şikayet mekanizması ve ihale türleri üzerinde durulmuştur. Mevcut onarım ve güçlendirme teknik kılavuzlarının eksik yanlarının tespiti amacıyla Eurocode ve ASCI 41 incelenmiştir. Ayrıca, tez konu başlıkları da göz önünde bulundurularak Kamu İhale Kurulu kararlarına yer verilmiştir. Bahse konu kararlar, sorunların ortaya koyulmasına yardımcı olmaktadır. Tezin sonuç kısmında Kamu İhale Mevzuatının geliştirilmesi için bazı saptalamalar ve öneriler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents an analysis and findings of the problems of retrofitting procurement by means of literature survey and publications provided by the Public Procurement Authority (PPA) of Turkey that covers all demand for review of complaints, procurement statistics, procurement notices of the government procurement auctions for the years 2012 and 2013. To analyze the problems in the procurement process, calculating of the estimated costs, qualification rules, evaluation of tenders considering the abnormally low tenders, technical specifications and legislations, reviewing the complaints mechanism, and the type of procurements are identified. For the purpose of revealing the deficiencies of existing technical guidelines used for retrofitting procurements, Eurocode and ASCI 41 were analyzed. Thus, Public Procurement Board decisions were surveyed considering the research topics of thesis. Aforementioned decisions help to determine problems. Moreover, the conclusion part of this thesis has several determinations and recommendations to enhance the public procurement legislation.