Enerji sektöründe BOT modeli uygulamalarının finansal analizi
- Tez No: 63144
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ ÖRÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
ÖZET BOT (Yap-İşlet-Devret) modeli; özel sektörün; özellikle de uluslararası yüklenim firmalarının, ekipman temin eden kuruluşların ve işletmeci firmaların bir araya gelip, sermaye koyarak (yaklaşık olarak toplam proje bedelinin %10-30'u ) oluşturdukları konsorsiyum ve iş ortaklığının, devlet ile verdikleri karşılıklı garantiler çerçevesinde bir projeyi gerçekleştirip, kredi ve özsermaye ödemelerini geri ödemesini yapabilecek zaman biriminde çalıştırıp, borçlarından arındırılmış olarak idareye devretmesidir. Türkiye'de 1970'li yıllar ile birlikte ortaya çıkan kamu finansman açıkları, altyapı yatırımlarına genel bütçe içinden ayrılan payı gittikçe azaltmış, ve nihayetinde altyapı yatırımılarında özel sektör finansmanının kullanımını zorunlu hale getirmiştir. BOT modelinin altyapı yatırımlarını realize etmek için özgün bir yöntem olarak kabul edildiği günümüzde, Türkiye'nin gerekli hukuksal altyapı değişikliklerini gerçekleştirmesi gereklidir. Özelleştirmenin ülke ekonomisine getirdiği faydaların yadsınamadığı bir dönemde, gelişmekte olan ülkelerde özel sektör kaynaklarının BOT modeli ile altyapı yatırımlarına kanalize edilmesi son derece faydalı bir gelişme olarak değerlendirilmektedir. Globalleşen dünyada piyasa ekonomisinde, yabancı sermaye kullanımı kaçınılmazdır. Bu anlamda BOT, ekonomik, sosyal ve politik stabiliteyi sağlamaya yönelik, yabancı sermaye kullanım yöntemlerinden önemli bir tanesi olarak ortaya çıkmaktadır. İlk olarak T.C. Sekizinci Cumhurbaşkanı Turgut ÖZAL tarafından ortaya atılan BOT modeli, günümüzde bir çok ülke tarafından verimli olarak uygulanmasına rağmen, Türkiye'de; ne yazık ki hayata geçirilmemiştir. BOT modeline ilişkin olarak dört ayrı problem mevcuttur.BOT modeli konusunda bilgi eksiklikleri ve söz konusu eksikliklerden kaynaklanan uygulama aksaklıkları; 1980'lerden itibaren serbest piyasa ekonomisini benimsemiş olan Türkiyenin, modeli realize etmesini zora sokmaktadır. Bu anlamda geçiş ekonomisi süreci içinde, firmaların büyük altyapı yatırımlarında yer almalarının çok uzun sürmeyeceği ve yerel bankaların ise gerekli kredi teminlerinde daha işlevsel hale gelebilecekleri düşünülmektedir. Hukuksal altyapıda yapılması gerekli rasyonel değişiklikler ise, BOT modeline işlerlik kazandırmak için önkoşul olarak ortaya çıkmaktadır. BOT modelinin işlerlik kazandırılmasına yönelik olarak üçüncü engel ise ekonomik problemlerdir. Bunlar, döviz kurlarındaki düzensizlikler, makroekonomik dengelerdeki bozukluklar ve tarife olarak verilebilir. BOT, Türkiyenin son yıllarda içinde bulunduğu ekonomik darboğazdan çıkabilmesi için kullanabileceği finansal araçlardan önemli bir tanesidir. Ancak yukarıda anlatıldığı üzere yöntem üzerinde çok daha fazla çalışılmaya ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In this study, Built Operate Transfer Model as a method for financing the energy infrastructure projects is analyzed. In BOT projects, private sector sponsors usually international construction constractors, heavy equipment suppliers and plant & system operators often together with local partners make equity investment (typically 10-30 percent of the total project cost) in a private company that will build the project, operate it long enough to pay back the project debt and equity investment and transfer it to the host government without any obligation. The Built Operate Transfer model has gained in prominence as a method of financing infrastructure projects in developing countries, most notably in Turkey which has been at the forefront of the movement to capture the benefits of the private sector initiative, capital investment and management efficiency. BOT is surely innovative means of private sector participation in public sector services through limited recourse project financing that allows government to promote basic and productive infrastructure outside their budget allocations and debt commitments. It is no doubt that the resources of the private sector is used for infrastructure projects by means of BOT model. One is sure that foreign equity is the key factor for developing countries which has a deficiency in their budget allocation for infrastructure projects Although the BOT model, was developed by Mr. Turgut ÖZAL, 8 th. President of Turkish Republic, Due to arising of certain diffuculties, it is not properly applied in Turkey till now. One can observe that at least four sets of problems which can create obstacle to BOT in Developing Countries.IV First there is unsurprisingly lack of knowledge and skills on the BOT. BOT after all, a new concept for even Turkey whose economy were not centrally planned since 1980s. It will not take some time for local companies in transition economies to take on responsibility of partnership in large scale infrastructure projects. Local Banks also will need time before they acquire the syndicating ability required for some of these projects. Second there are considerable legal and regulatory problems in implementing new BOT projects The success of a projects finance transaction is contingent upon a functioning and reasonably consistent legal and regulatory system. Third, there are economic problems that may hold up BOT projects. These refer to currency, tariffs and macroeconomics stability. Finally, Political stability should be present in the countries which may be pleased to apply BOT model. Over the last few years those involved in infrastructure projects have identified various elements that the private sector can offer to the public sector that public sector will be actually expecting. One such element is performance. If the private sector can actually improve the performance because of the competitive pressures which are brought to bear upon it, then quite clearly that this improvement will be attractive to the host government.