Search for axions with micromegas detectors in the cern cast experiment
Cern cast deneyinde mikromegas algıçları ile aksiyon arayışı
- Tez No: 356959
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN ARIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
CAST deneyi, Güçlü Yük-Parite sorununa çözüm olarak önerilmiş olan aksiyon denen hafif, zayıf etkileşen sözde-skaler parçacığı aramaktadır. CAST'ın aradığı aksiyonlar güneşin çekirdeğinde fotonlardan dönüşmüş olup, CAST tarafından süperiletken, çift kutuplu bir LHC mıknatısında tekrar fotonlara dönüştürülmeye, ve bu fotonlar mıknatısın uçlarına yerleştirilmiş x-ışını algıçlarıyla tespit edilmeye çalışılmaktadırlar. CAST üç mikromegas, bir de CCD algıçı kullanmakta, ve güneşi gün doğumu ve gün batımı olmak üzere günde iki kez takip edebilmektedir. Mikromegas algıçlarının ikisi gün batımı süresince güneş izleme verisi almakta olup ilk olarak 2008 yılında kullanılmışlardır. Bu algıçlar ile yapılan 2008 yılı veri alımı herhangi bir aksiyon izine rastlanmadığını göstermektedir. Axion kütlesi-etkileşme sabiti parametre uzayında, kütlesi 0.38eV-0.65eV aralığındaki aksiyonlar için, detektörlerin duyarlılığı düzeyinde yeni üst limitler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The CAST experiment is searching for the axion, which is a light, weakly interacting pseudoscalar particle, that is proposed to solve the so called Strong Charge-Parity Problem. The axions CAST is looking for are produced from photons in the solar core and CAST aims to convert them back into photons in a superconducting LHC dipole magnet and detect the photons in the x-ray detectors attached to ends of each magnet bore. CAST uses three micromegas and a CCD detector and can track the Sun during sunset and sunrise. The two of the micromegas take tracking data during the sunset solar tracking, and were used for the first time in 2008. The analysis of the data taken in 2008 with these two detectors show no signal of axions, and new upper limits on the axion mass-coupling constant parameter space are established due to sensitivity of detectors for the axion mass range of 0.38eV to 0.65eV.