Identification of interaction partners of unzipped, a novel cell adhesion molecule
Yeni hücre adhezyon molekülü unzipped'in etkileşim partnerlerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 356971
  2. Yazar: GAMZE AKGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU ÇELİK FUSS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Beyin, birçok organizmanın vücudundaki en karmaşık organdır. Bu karmaşık yapının oluşumu aksonların doğru hedeflerini bulma yeteneğine bağlıdır. Aksonlar sinaptik bölgelerine doğru ilerlerken çekici veya itici olabilen işaretler tarafından yönlendirilmektedir. Akson hücre yüzeyindeki akson yönelim molekülleri ile rehber işaretler arasındaki negatif ve pozitif adhezyon, aksonların üzerinde uzadığı yolu belirlemektedir. Bazı aksonlar (öncü aksonlar) işaretler tarafından yönlendirilirken, diğerleri (takipçi aksonlar) önceden oluşmuş yolları takip etmektedir. Nöron ve glia hücrelerinde anlatılan yeni bir hücre adhezyon molekülü olan Unzipped (Uzip) Drosophila koku reseptör nöronlarının (KRN) doğru hedeflerine ulaşmalarında görev almaktadır. Unzipped, öncü nöronlarda anlatılmaktadır ve bu nöronlar gliadan gelen Uzip ile homofilik etkileşimle yönlendirilmektedir. Öncü nöronlarda bulunan Uzip?in, takipçi aksonlar üzerindeki diğer adhezyon molekülleri ile heterofilik etkileşimlerde bulundukları tahmin edilmektedir. Hipotezimizi kanıtlamak ve Unzipped?in yönelim işlevinin mekanizmasını anlamak amacıyla, Uzip?in etkileşim partnerlerini bulmayı amaçladık. Bu amaçla, ko-immünopresipitasyon deneyini takiben, kütle spektrometresi analizi gerçekleştirdik. Bu analizle bulunan proteinler arasında, dört aday ileri incelemeler için seçilmiştir: Hts, dFMR1, EPS15 ve Syn. Kütle spektrometresi sonuçlarını doğrulamak için yapılan ko-immünopresipitasyon deneyleri, bu adaylar ve Uzip arasında hiçbir fiziksel etkileşim göstermemiştir. Ayrıca, bu dört proteinin anlatım örüntüsünün incelenmesi, çoğu durumlarda, Hts dışındakilerin Unzipped ile kolokalize olmadıklarını ortaya koymuştur ve Hts?nin de etkileşim partneri olmadığı sonucuna varılması için daha fazla inceleme gerekmektedir. Bunun yanında, Uzip?in Drosophila sinir sistemi gelişim aşamalarındaki endojen anlatım örüntüsü, Flag-HA-işaretli Uzip füzyon proteinin anlatım örüntüsü incelenerek ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The brain is unquestionably the most sophisticated organ in bodies of many organisms. Establishment of this complex architecture depends on the ability of axons to find their proper targets. On their way to their synaptic sites axons follow guidance cues, which can be repulsive or attractive. Negative and positive adhesion between these guidance cues and axon guidance molecules on the cell surface of axons determine the path on which axons elongate. While some axons (pioneer axons) are steered by cues, some others (follower axons) follow the previously formed paths. Unzipped (Uzip), a novel cell adhesion molecule is expressed in neurons and glial cells and is involved in proper targeting of Drosophila olfactory receptor neurons (ORNs). Unzipped is expressed in pioneer neurons, which are guided by glia-derived Uzip through homophilic interaction. We hypothesize that Uzip localized to pioneer neurons interacts with other adhesion molecules on follower axons through heterophilic interactions. In an attempt to prove our hypothesis and understand the mechanism of Unzipped guidance function, we aimed to identify interaction partners of Uzip. For this purpose we performed co-immunoprecipitation assays followed by Mass spectrometry analysis. Among the proteins that were identified in this analysis, four candidates were selected for more detailed analysis: Hts, dFMR1, EPS15 and Syn. Co-IP experiments performed to validate the MS results did not reveal any physical interaction between these candidates and Uzip. Additionally, analysis of the expression pattern of these four proteins revealed that in most cases these do not co-localize with Unzipped, except for Hts where more detailed analyses are needed before excluding it as an interaction partner. Furthermore, the expression pattern of a Flag-HA-tagged Uzip fusion protein was analyzed throughout Drosophila nervous system development to reveal its endogenous expression pattern.