Characterization of IRF4 dependency in melanoma cell lines
Melanoma hücre hatlarında IRF4 bağımlılığının karakterizasyonu
  1. Tez No: 356972
  2. Yazar: MUSTAFA CAN AYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESRİN ÖZÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
İnterferon düzenleyici faktör 4 (IRF4, aynı zamanda MUM1, LSIRF, NFEM5 ve ICSAT olarak da bilinir) B-hücrelerinin olgunlaşmasında ve farklılaşmasında önemli etkileri olan bir transkripsiyon faktörüdür. IRF4'un ilk olarak 'lenfositlere özgü IRF ailesi üyesi' ismiyle tanımlamasına karşın, melanositlerde de IRF4 anlatımı olduğu sonraki çalışmalarda gösterilmiştir. Yakın zamanda IRF4'un melanosit pigmentasyonunda rol aldığı tanımlanana kadar melanositlerdeki fonksiyonu bilinmemekteydi. Lenfositlerdeki önemli fonksiyonel işlevlerinin yanı sıra, IRF4 anlatımı birçok lenfoid kanseri ile ilişkili bulunmuştur. Örneğin, multipl mylelom (MM) ve aktifleşmiş B-hücre benzeri difuz büyük B-hücreli lenfoma (ABC-DLBCL) kanseri hücreleri yüksek miktarda IRF4 anlatımına sahiptir ve IRF4'a bağımlılıkları vardır, bu da eğer IRF4 susturulursa bu hücrelerin öleceği anlamına gelir. Şaşırtıcı şekilde, immünohistokimyasal çalışmalar ile melanoma örneklerinde lenfoid-olmayan kanser türlerine kıyasla dikkat çekici miktarda IRF4 seviyesine rastlanmıştır. Ek olarak, bazı genom ölçeğinde ilişkilendirme çalışmaları (GWAS) da IRF4 polimorfizmlerini melanoma ile ilişkilendirmiştir. Bu çalışmalar ışığında IRF4'un melanoma hücre hatlarındaki fonksiyonunu belirlemek için yola çıktık. İlk olarak halka açık gen anlatımı veritabanlarını kullanarak, lenfoid-olmayan kanserlere kıyasla, melanomalarda yüksek miktarda IRF4 anlatımı olduğunu doğruladık. Ayrıca in vitro deneyler ile; denediğimiz birçok melanoma hücre hattında dikkat çekici miktarda endojen IRF4 anlatımı olduğunu, diğer lenfoid-olmayan kanser hücre hatlarında da belirlenebilir seviyede bir anlatımı olmadığını teyit ettik. Daha sonra melanoma hücrelerinde, lentiviral enfeksiyon ve RNA interferaz sistemi kullanarak IRF4'u susturduk, ve hücrelerin rekabete dayanan sağlık durumlarında düşüş gözlemledik. Sonuçlarımız melanoma hücrelerinin, tıpkı MM ve ABC-DLBCL hücrelerinde gözlemlendiği gibi, IRF4'a karşı in vitro bağımlılığının olduğunu gösteriyor.
Özet (Çeviri)
Interferon Regulatory Factor 4 (IRF4, also known as MUM1, LSIRF, NFEM5, and ICSAT) is a transcription factor with important regulatory roles on B-cell matura-tion and differentiation. Although the first identification of IRF4 is as lymphocyte spe-cific IRF family member, its expression was later shown in melanocytes, with unknown functional roles, until its recently identified functions in pigmentation. Alongside its key functional roles in lymphocytes, IRF4 expression is shown to be associated with many lymphoid cancers. For example, multiple myeloma (MM) and activated B-cell like dif-fuse large B-cell lymphoma (ABC-DLBCL) cancer cells have high IRF4 expression lev-els and have non-oncogene addiction to IRF4, so that these cells die if IRF4 expression is knocked-down. Surprisingly, immunohistochemistry studies show remarkable IRF4 expression in melanoma samples compared to non-lymphoid cancer types. In addition, several genome wide association studies (GWAS) have also linked IRF4 polymorphisms to melanoma. In the light of these studies, we set out to identify the function of IRF4 in melanoma cell lines. First, by using publicly available gene expression databases we confirmed that IRF4 is highly expressed in melanomas, compared to the non-lymphoid cancers. We also validated that many melanoma cell lines we tested have remarkable endogenous IRF4 expression, while non-lymphoid cancer cell lines have no detectable expression. We then knocked-down IRF4 levels in melanoma cells by introducing short hairpin RNA (shRNA) using a lentiviral infection system and observed reduced com-petitive fitness upon IRF4 knock-down. Our results suggest that melanoma cells have non-oncogene addiction to IRF4 in vitro, similar to the observations in MM and ABC-DLBCL cells.