Orta Anadolu koşullarında şeker mısır (Zea mays L.saccharata Sturt.) çeşitlerinin taze koçan ve tane verimleri ile önemli agronomik özelliklerinin belirlenmesi
The determination of fresh ear and grain yield and important agronomic characteristics of sweet corn varieties ( Zea mays L.saccharata Sturt .) in Central Anatolia conditions
  1. Tez No: 356977
  2. Yazar: CEVAT ESER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN SOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırma, 2012 yılında Karaman ekolojik şartlarında, şeker mısır çeşitlerinin taze koçan ve tane verimleri ile önemli agronomik özelliklerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada 6 şeker mısır çeşidi kullanılmıştır. Tesadüf blokları deneme deseninine göre taze ve tane amaçlı iki deneme halinde yürütülmüştür. Araştırma sonucunda tane amaçlı üretilen şeker mısır çeşitlerinin bitki boyları 182.33 cm (Vega) – 217.66 cm (Hazar), koçan uzunluğu 17.20 cm (Merit) – 21.86 cm (Lumina), koçanda dane ağırlığı 88.30 g (Jubilee) – 145.93 (Lumina), tane verimi 362.66 kg/da (Jubilee) – 663.00 kg/da (Merit), bin dane ağırlığı 126.54 g (Jubile) – 245.27 g (Lumina), nem değerleri % 11.03 (Merit) - % 19.53 (Vega), hektolitre ağırlığı 36.17 g/lt (Jubilee) – 59.24 g/lt (Hazar) arasında değişmiştir. Taze koçan amaçlı yetiştirilen şeker mısırında ise koçanda dane sayısı 593 adet (Challenger) – 758 adet (Jubilee), koçanda dane ağırlığı 192.60 g (Lumina) – 234.33 g (Hazar), brix oranları % 11.33 (Vega) - % 19.16 (Merit), soyulmuş koçan ağırlığı 259.03 g (Lumina) – 301.61 g (Vega), pazarlanabilir koçan verimi 1096.33 kg/da (Challenger) – 1523.33 kg/da (Vega), taze koçan verimi 1384.00 kg/da (Challenger) – 1862.00 kg/da (Vega), taze tane verimi 700 kg/da (Lumina) – 996.66 kg/da (Hazar) arasında değişmiştir. Araştırma sonucunda Orta Anadolu Bölgesinde tane amaçlı olarak Merit çeşidinin, taze amaçlı olarak ise Vega çeşidinin çok daha uygun olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research has been conducted to determine can be grown for fresh ear and graın yield of the sweet corn varieties under Karaman ecological conditions, examining the yield and morpholocigal characters in 2012. This research which arranged in the“ Randomized Complete Blocks Experimental Design”with three replications, 6 sweet corn varieties were used in different two experiment. In the sweet corn for grain production research, has been changed between plant height 182.33 cm (Vega)- 217.66 cm (Hazar), ear lenght 17.20 cm (Merit) – 21.86 cm (Lumina), grain weight per ear 88.30 g (Jubilee) – 145.93 (Lumina), grain yield 362.66 kg/da (Jubilee) – 663.00 kg/da (Merit), 100 kernel weight 126.54 g (Jubile) – 245.27 g (Lumina), moisture rate 11.03 % (Merit) - % 19.53 (Vega), hektoliter weight 36.17 g/lt (Jubilee) – 59.24 g/lt (Hazar). In the sweet corn for fresh production research, has been changed between grain number pere ear 593 (Challenger) – 758 (Jubilee), grain weight per ear 192.60 g (Lumina) – 234.33 g (Hazar), brix rate 11.33 % (Vega) – 19.16 % (Merit), peeled ear weight 259.03 g (Lumina) – 301.61 g (Vega), marketable ear yield 1096.33 kg/da (Challenger) – 1523.33 kg/da (Vega), fresh ear yield 1384.00 kg/da (Challenger) – 1862.00 kg/da (Vega), fresh grain yield 700 kg/da (Lumina) – 996.66 kg/da (Hazar). In this research was recommend that“Merit”for grain yield and“Vega”for fresh ear varieties can be grown for high yield and quality in Central Anatolia Region.