Farklı içerik ve yöntemlerle hazırlanan epoksi sepiyolit kompozitlerinin özelliklerinin belirlenmesi
Determi̇nati̇on of properti̇es of epoxy /sepi̇oli̇te composi̇tes prepared wi̇th di̇fferent method and compound
- Tez No: 356980
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN DEVECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu yüksek lisans çalışmasında saf epoksi reçinesi (NPEK 114) ve sepiyolit kili kullanılarak kompozit malzemeler hazırlanmış ve özellikleri incelenmiştir. Kompozit malzeme hazırlanırken saf epoksi reçinesi üzerine belirli oranlarda (%0, %3, %5, %10) sepiyolit kili ve sepiyolitin TMAC ve TBAB yüzey aktif maddeleriyle modifiye edilmiş organo kili katılmıştır. Sertleştirici olarak amid ve anhidrit sertleştiricileri, hızlandırıcı olarak 4,6-Tris(dimetilaminometil)fenol kullanılmıştır. %5'lik numunelere ayrıca %5 oranında PEG ilavesi yapılarak farklı bir numune grubu daha hazırlanmıştır. Hem amid hem anhidrit serleştiricileri kullanılarak %0, %3, %5, %10 oranlarında katkı maddesi içeren kompozit numuneler üretilmiştir. TSE 1398-2'ye uygun kalıplar kullanılmıştır. Kompozit malzemelere çekme, sertlik, korozyon, adhezyon, su absorbsiyon testleri, SEM ve TGA analizleri uygulanmıştır. Elde edilen test sonuçları saf epoksi reçinesinin test sonuçlarıyla karşılaştırılarak kompozit üretiminde kullanılan her bir katkı maddesinin kompozit malzemenin özellikleri üzerine ne tür etkilere neden olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, pure epoxy resin (NPEK 114) features for the improvement of a specific rate (0%, 3%, 5%, 10%) sepiolite clay and modified sepiolite clay (with TMAC and TBAB) was added İnto pure epoxy resin. Anhidrit and amid as hardener, as accelerator, 4,6-Tris (dimethylaminomethyl) phenol is used. 5% PEG addition was made to 5% samples, also a new samples were prepared. Amid both anhidrit and amid using hardener 0%, 3%, 5% and 10% composite samples were produced. These samples were molded according to TSE1398-2. After the sample production we were applied tension, hardness, corrosion, adhesion, water absorption tests, SEM and TGA analysies. These test results compare with the test results of a sample of pure epoxy resin and so we found differences between pure epoxy and composite materials.