Farklı zamanlarda ekilen ketencik [Camelina sativa (L.) Crantz]'in verim ve bazı agronomik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of yield and some agronomical characteristics on false flax [Camelina sativa (L.) Crantz] which sown in different times
- Tez No: 356979
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Konya ekolojik şartlarında ketencik [Camelina sativa (L.) Crantz]'in en uygun ekim zamanının belirlenmesi amacıyla yapılan bu araştırma, Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Prof. Dr. Abdülkadir AKÇİN Deneme Tarlasında 2012- 2013 yılı vejetasyon döneminde“Tesadüf Blokları Deneme Desenine”göre dört tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Araştırmada materyal olarak Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümünden temin edilen ketencik popülasyonu, sekiz farklı ekim zamanında (20.09.2012, 30.09.2012, 09.10.2012, 19.10.2012, 10.03.2013, 20.03.2013, 30.03.2013, 10.04.2013) ekilerek çiçeklenme süresi, vejetasyon süresi, bitki boyu, bitkide dal sayısı, bitkideki kapsül sayısı, kapsüldeki tohum sayısı, bitki başına tohum sayısı, bitki başına tohum verimi, bin tane ağırlığı, yağ oranı gibi verim ve bazı agronomik özellikleri belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, en yüksek tohum verimi 5.78 g/bitki ile 20 Eylül tarihinde ekilen parsellerden, en düşük tane verimi ise 0.25 g/bitki ile 10 Nisan'da ekilen parsellerden elde edilmiştir. Diğer taraftan en yüksek yağ oranı % 37.55 ile 19 Ekim tarihinde ekilen parsellerden, en düşük yağ oranı ise % 22.72 ile 10 Nisan'da ekilen parsellerden elde edilmiştir. Çalışmada, kapsülde tohum sayısı hariç diğer tüm özelliklerde ekim zamanları arasındaki farklar istatistikî olarak önemli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determination of optimum sowing time of false flax [Camelina sativa (L.) Crantz] in Prof. Dr. Abdülkadir AKÇİN trial field of Selcuk University, Faculty of Agriculture according to Randomized Block Design with four replications during the vegetation period of 2012 and 2013 in Konya ecological conditions. In the research, population of false flax seeds were provided from Selcuk University, Agricultural Faculty, Department of Field Crops. A total of eight different sowing dates (20th September 2012, 30th September 2012, 9th October 2012, 19th October 2012, 10th March 2013, 20th March 2013, 30th March 2013, 10th April 2013) were made to determine the yield and some agronomical characteristics such as oil content, thousand seed weight, seed yield, seeds per plant, seeds per pod, pod per plant, branch per plant, plant height, vegetation time and flowering time, respectively. According to the results, maximum seed yield was produced from plots that were sown at 20th of September by 5.78 g plant-1, minimum seed yield was produced from plots that were sown at 10th of April by 0.25 g plant-1. On the other hand, maximum oil content was produced from plots that were sown at 19th of October by 37.55 % while minimum oil content was produced from plots that were sown at 10th of April by 22.72 %. In the research, except seeds per pod, statistical differences among all of characteristics and sowing dates were considered significant.