Konya'nın termal sularında Rn-222 konsantrasyonu değişimlerinin incelenmesi
Investigation of the Rn-222 concentration changes in thermal waters of Konya
- Tez No: 356989
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Radon (Rn-222) insanların maruz kaldığı doğal radyasyon kaynaklarının en önemlisidir. Radon alfa yayan bir soygazdır ve toprakta, havada ve çeşitli sularda farklı konsantrasyonlarda bulunabilir. Bu çalışmada, Türkiye'nin merkezinde yer alan Konya bölgesindeki termal su kaynaklarından alınan su örneklerinin radon konsantrasyon seviyeleri gösterilmiştir. Radon aktivite konsantrasyonları 2012 yılının ilkbahar ve yaz mevsimlerinde AlphaGUARD PQ 2000PRO radon gaz sayıcı kullanılarak 10 termal su örneği için belirlendi. Radon aktivite konsantrasyonları sırasıyla ilkbahar mevsimi için 0.60 ± 0.11 kBq.m-3 ile 70.34 ± 3.55 kBq.m-3 aralığında, yaz mevsimi için 0.67 ± 0.03 kBq.m-3 ile 36.53 ± 4.68 kBq.m-3 aralığında bulunmuştur. Ayrıca ilkbahar ve yaz mevsimleri için kaplıcalarda tedavi başına etkin dozlar hesaplanmıştır. Tedavi başına minimum ve maksimum etkin dozlar, ilkbahar mevsimi için 0.09 nSv ile 10.13 nSv aralığında, yaz mevsimi için 0.1 nSv ile 5.26 nSv aralığında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Radon (Rn-222) is one of the most important sources of natural radiation to which people are exposed. It is an alpha-emitting noble gas and it can be found in various concentrations in soil, air and in different kinds of water. In this study, we present the results of radon concentration measurements in thermal waters taken from the sources in the region of Konya located in the central part of Turkey. The radon activity concentrations in 10 thermal water samples were measured by using the AlphaGUARD PQ 2000PRO radon gas analyzer in spring and summer seasons of the year 2012. We found that radon activity concentrations are ranged from 0.60 ± 0.11 to 70.34 ± 3.55 kBq.m-3 and from 0.67 ± 0.03 to 36.53 ± 4.68 kBq.m-3 in spring and summer seasons, respectively. We also calculated effective doses per treatment in the spas for the spring and summer seasons. It was found that the minimum and maximum effective doses per treatment are in the range of 0.09 nSv to 10.13 nSv in spring and in the range of 0.1 nSv to 5.26 nSv in summer.