Soft topolojik uzaylarda soft açık kümelerin bir modifikasyonu üzerine
On a modification of soft sets in soft topological spaces
- Tez No: 356988
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYNUR KESKİN KAYMAKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu tezin ilk bölümünde; soft küme ve soft topoloji hakkında literatürde yer alan ve özellikle bizim çalışmalarımızda faydalı olacak kavramlar ele alındı ve bunların daha iyi anlaşılması için çeşitli örnekler verildi. Daha sonra tezimizin temel konusu olan soft beta açık kümeler kavramı verilip, bu kavramla diğer soft küme türleri arasındaki ilişkiler incelendi. İkinci bölümde ise; soft beta-sürekli fonksiyonlar ve soft beta-irresolute fonksiyonlar kavramları tanıtıldı ve soft beta-sürekli fonksiyonun diğer soft süreklilik çeşitleriyle olan ilişkileri verildi. Ayrıca; soft beta-homeomorfizm ve soft beta irresolute-homeomorfizm kavramları tanımlanıp, aynı soft topolojik uzaylar arasında tanımlanan tüm soft beta irresolute-homeomorfizmlerin kümesinin fonksiyonların bileşke işlemi altında bir grup oluşturduğu elde edildi.
Özet (Çeviri)
In the first part of this thesis, the concepts that will help us on soft sets and soft topology which are given in the literature were shown and especially the concepts that will be useful in our studies were shown and also several examples are given for better understanding. Then the concept of soft beta open sets which is the basis subject of our thesis was given and the relationship between this concept and the other types of soft set were examined. In the second part, the concepts of soft beta-continuous functions and soft beta- irresolute functions were introduced and the relationships of soft beta-continuous functions with other types of soft continuity were given. Also the concepts of soft beta-homeomorphisms and soft beta irresolute-homeomorphisms were defined and it was obtained that the set of all the soft beta irresolute-homeomorphisms which is defined between the same soft topological spaces construct a group under the operation of the combinations of functions.