Bazı nar (Punica granatum L.) çeşitlerinin tuza dayanımları üzerine bir araştırma
Researches on salt tolerance of some pomegranate(Punica granatum L.) culti̇vars
- Tez No: 357021
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİ PIRLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma ticari öneme sahip 6 nar (Punica granatum L.) çeşidinin (İzmir 10, İzmir 23, İzmir 26, İzmir 1513, Hicaznar (07 N 08) ve Silifke Aşısı (33 N 16) ) tuza tolerans durumlarını tespit etmek için gerçekleştirilmiştir. Çeşitlerin tuza tolerans durumları in vitro ve saksı koşullarında deneme yöntemleri ile belirlenmiştir. In vitro koşullarda çeşitlerin taze sürgünlerinin boğumdaki gözleri ve sürgün uçları explant olarak kullanılmıştır. Farklı konsantrasyonlarda bitki büyüme düzenleyicileri bulunan MS ortamı kullanılmıştır. Sürgün gelişimi elde edilmiştir. Sürgün gelişimi, 2 mg/l BA ilaveli MS ortamında en iyi sonucu vermiştir. IBA ve NAA'nın farklı dozları ilaveli MS köklendirme ortamında kallus oluşumu sağlanmasına rağmen köklendirme elde edilememiştir. Saksı denemesi çalışmalarında 3-5 göz bulunduran nar çelikleri %40 yanmış koyun-keçi gübresi, %30 orman funda toprağı, %20 vermikulit ve % 10 torf içeren saksı harcı ile doldurulan 16X16X24 cm ebatlarında saksılara dikilmiştir. Farklı tuz (NaCl) konsantrasyonlarının (0, 750, 1500, 3000 ve 6000 ppm) çeşitlerin bazı morfolojik özelliklerine (bitki boyu, sürgün, kök ve gövde uzunluğu, bitki, sürgün, kök, gövde yaş ve kuru ağırlıkları) etkileri incelenmiştir. İncelenen parametrelere göre çeşitler arasında önemli farkların olmadığı, İzmir 1513 çeşidi en yüksek toleransı gösterirken; İzmir 10 çeşidinin en düşük toleransı gösterdiği gözlenmiştir. Genel olarak çeşitlerin 3000 ppm NaCl dozuna kadar iyi gelişme gösterdiği, 6000 ppm NaCl dozunda ise değerlerin düştüğü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determinate the salt tolerance of six commercial pomegranate (Punica granatum L.), (İzmir 10, İzmir 23, İzmir 26, İzmir 1513, Hicaznar (07 N 08) and Silifke Aşısı (33 N 16) ). Salt tolerance of varieties were determined in vitro and in pots trial method. For in vitro conditions, a knuckle buds (nodes) and the shoot tips were used as explants. MS medium containing different concentrations of the plant growth regulators were used. Shoot and root developments were observed. Shoot growth was better in the MS medium supplemented with 2 mg / l BA. There was callus formation although rooting was not observed in the addition of different doses of IBA and NAA into the MS medium. In the pot experiment, pomegranate cuttings, containy 3-5 buds were planted in 16x16x24 cm sized pots filled with 40% burnt sheep-goat manure, 30% forest heath land, 20% vermiculite and 10% trophy. Some morphological characteristics of varieties (plant height , shoot, root and stem length, plant shoots, roots, stems, fresh and dry weight) were investigated in the different salt (NaCl) concentrations ( 0 , 750, 1500, 3000 and 6000 ppm). It was observed that, there was no significant difference between varieties according to the parameters investigated, while Izmir 1513 variety showed high tolerance; Izmir 10 variety showed lowest tolerance. In general, better the development was observed in 3000 ppm of NaCl to a dose of 6000 ppm dose of NaCl. It has been found that the fall of the value on 6000 ppm NaCl concentrations.