STEP-NC uyumlu zeki proses planlama sisteminin geliştirilmesi
Development of STEP-NC compliant intelligent process planning system
- Tez No: 357038
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÜNÜVAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Üretim teknolojileri açısından tasarım esnasındaki bilginin eksiksiz olarak üretim ortamına aktarılması büyük önem arz etmektedir. Bu aktarımın gerçekleşmesi için tasarımın ve üretimin entegrasyonu konusunda pek çok çalışmalar gerçekleştirilmiş ancak tam bir entegrasyon sağlanamamıştır. Bu problemin aşılmasında yapılan çalışmaların en kapsamlısı ve kabul göreni STEP standardıdır. STEP standardının yanı sıra STEP-NC standardının da geliştirilmesi ile, tasarım ve üretim arasında bir köprü olan proses planlamanın yeniden tanımlanması ve geliştirilmesi üzerinde durulmaktadır. Bu çalışmada, prizmatik parçalar için STEP-NC uyumlu zeki bir proses planlama sistemi oluşturulmuştur. Bu sistem giriş verisi olarak BDT ortamında tasarımı gerçekleştirilen parçanın STEP formatını kabul etmektedir. Sistem giriş verisinden düzlem yüzey, kanal, delik, cep, kademe gibi imalat unsurları tanımlamakta ve bunlar için gerekli olan imalat operasyonlarını belirlemektedir. Ayrıca her imalat operasyonu için gerekli kesici takım ve kesme parametreleri bilgileri atanmaktadır. Bu çalışmada, prizmatik parçalar için Yapay sinir ağı (YSA), kural tabanı ve Genetik Algoritma (GA) tabanlı hibrit bir algoritma kullanılarak özgün bir zeki proses planlama sistemi geliştirilmiştir. Prizmatik parçalar için zeki proses planlamada ilk kez MATLAB yazılımı kullanılarak MATLAB'ın YSA ve GA konusundaki güçlü araç kutularından yararlanılmış ve yazılım geliştirme süreci önemli ölçüde basite indirgenmiştir. Unsur tanımlama ve proses planlama modüllerinden elde edilen bu verileri kullanarak parçaya ait STEP-NC kod üretilmektedir. SNCUZPPS (STEP-NC Uyumlu Zeki Proses Planlama Sistemi) ile tasarım ortamındaki bilgiler eksiksiz olarak üretim ortamına aktarılmış ve oldukça uzmanlık gerektiren proses planlama işlemi çok daha kolay ve kısa zamanda gerçekleştirilebilmiştir.
Özet (Çeviri)
Complete transfer of information from design to manufacturing in terms of manufacturing technologies is very important issue. In order to realize this transfer many research have been conducted but a fully integration cannot be achieved. The most comprehensive and common research to overcome this problem is STEP standard. Because of the development of STEP-NC standard in addition to STEP standard, it is considered that the development of process planning which is seen as a bridge between design and manufacturing. In this work, an intelligent process planning system that is compliant with STEP-NC for prismatic parts is occurred. As an input data, this system accepts the STEP format of a part designed by CAD. The system recognizes the manufacturing features such as planer face, slot, hole, pocket and step, and determines the machining operations. Also, the data of cutting tool and cutting parameters for every machining operation is selected. In this work, for prismatic part a unique intelligent process planning system using ANN and hybrid algorithm based GA is developed. MATLAB software is firstly used at intelligent process planning for prismatic parts. Thus, software development process is significantly simplified, using GA and ANN toolbox in MATLAB. STEP-NC code of parts is generated by using these data obtained from feature recognition and process planning module. Design data are transferred to manufacturing environment by SNCUZPPS (STEP-NC Compliant Intelligent Process Planning System) and thus process planning is performed much more easily and in a short time.