Bor-dipirin'den türeyen yeni liganların metal komplekslerinin sentezi ve lüminesans özelliklerinin incelenmesi
The synthesis of metal complexes of novel ligands derived from boron-dipyrrin and the investigation of their luminescence properties
- Tez No: 357037
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN GÜLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu tez çalışması temel olarak iki aşamada gerçekleştirilmiş olup bileşiklerin sentezi ve onların spektroskopik uygulamalardan oluşmuştur. Ticari veya sentez aldehit bileşikleri ve açil halojenürler pirol veya 2,4-dimetil-3-etil pirol bileşikleri ile uygun şartlarda reaksiyona tabi tutulmuş ve istenilen çıkış-Bodipy grupları elde edilmiştir. Amaca bağlı olarak daha sonraki sentez işlemlerinde iki farklı metot kullanılmıştır. Bunlardan ilki; çıkış-Bodipy bileşiğine kompleks oluşturabilecek uygun organik grupların bağlanmasıdır. Diğeri ise; klasik metotla hazırlanmış olan metal kompleks bileşiklerin yine Bodipy yapısına bağlanmasını içermektedir. Tez çalışmasının ikinci aşamasında gerçekleştirilen spektroskopik çalışmalar yapılan iki farklı sentez metoduna bağlı olarak; birinci metotla hazırlanan fonksiyonel Bodipy gruplarının metal katyon hassasiyeti çözelti ortamında Uv-vis ve florimetrik metotlarla tespit edilmiştir. İkinci metotla hazırlanan kompleks bileşikler ise benzer şekilde Uv-vis ve florimetrik değerlerdeki değişmelerin yorumlanması esasına dayanmaktadır. Spektroskopik uygulamaların sonunda hazırlanan ligandların floresan katyon sensörü veya kemosensör olarak kullanılıp kullanamayacağının değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The thesis study was carried out in two stages that it contains the synthesis of compounds and their spectroscopic applications. The commercial or the synthesized aldehydes and acyl halogens were reacted with pyrrole or 2,4-dimethyl-3-ethyl pyrrole in suitable mediums and the main-Bodipy groups were obtained. Depending on the purpose, two different methods were used in later synthesis processes. The first of these; a suitable organic groups (complexation reaction) could be bonded the Bodipy compound. Other includes that the reaction of the prepared metal complexes with clasiccally method and the main-Bodipy's. In second stage of the thesis, depending on different synthesis method, the spectroscopic studies were carried out; the metal cation sensibility of the functional Bodipy groups prepared with first method were performed with Uv-vis and fluorometric methods in solution medium. Similarly, the complex compounds prepared with second method were performed with Uv-vis and fluorometric methods and interpreted. In the end of spectroscopic applications, it was discussed that the use/not use of the prepared ligands as the fluorescence cation sensor or chemosensor.