Maleik anhidrid içeren kopolimerlerin sentezi, karakterizasyonu ve modifikasyonu
Synthesis, characterization and modification of copolymers containing maleic anhydride
- Tez No: 357057
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET OKUDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışmada Maleik Anhidrit içeren ko- ve ter- polimer türleri sentezlenmiş, elde edilen bu ürünlerin volumetrik olarak asit sayıları, Ubbelohde viskozimetresi ile Limit viskozite katsayıları, titrimetrik yöntemle Kohezif Enerji Yoğunluğu(KEY) değerleri, 1H-NMR'ından faydalanılarak kopolimer türlerinin reaktivite oranları hesaplanmış, Jel Geçirgenlik Kromotografisi (GPC) ile Molekül Ağırlıkları tayin edilmiş ve Termal Gravimetrik Analiz (TGA) ile yapıları aydınlatılmıştır. Sentezlemiş olan polimer türlerinin FT-IR ve 1H-NMR spektroskopileri ile yapıları aydınlatılmış, polimer bileşimindeki monomerlerin mol fraksiyonları tayin edilerek %MA miktarları hesap edilmiş ve spektroskopik olarak hesaplanan %MA miktarlarıyla kıyaslanmıştır. Sentezlenmiş olan ko- ve ter- polimerler; Üre, Poli(Etilen glikol)(PEG) ve 8-Hidroksikinolin(8-HQ) ile modifiye edilmiş, volumetrik olarak asit sayıları tayin edilmiş ve spektroskopik olarak FT-IR ve 1H-NMR ile yapıları karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, co- and ter- polymer species of maleic anhydride synthesized, the resulting these products acid number determined volumetrically, Relative viscosity coefficients with Ubbelohde viscometer, Cohesive Energy Density (KEY) values with titrimetric method, copolymer species reactivity ratios utilizing from 1H-NMR were calculated, Molecular weights of polymers determined by Gel Permeation Chromatography (GPC), the structures with thermal gravimetric analysis (TGA) were elucidated. Synthesized Polymers species structures with FT-IR and 1H-NMR spectroscopy characterized, the polymer in the composition of the monomers mole fractions by assigning % MA quantities are calculated and % MA quantities calculated spectroscopically with %MA quantities determined volumetrically are compared. Synthesized co- and ter- polymers; modified such Urea, poly (ethylene glycol) (PEG), and 8-hydroxyquinoline (8-HQ), acid number was determined volumetrically FT-IR and 1H-NMR structures have been characterized spectroscopically.