Sürdürülebilir kent için eko-teknolojik tasarım Bartın-Amasra örneği
Eco-technological design for sustainable city: Bartin-Amasra example
  1. Tez No: 357088
  2. Yazar: GÖKHAN EMRAH KARAARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELMA ÇELİKYAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Science and Technology, Architecture, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Sürdürülebilir kalkınmanın gerçekleştirilmesinde kentlerin oynadığı önemli rolün ortayaçıkması, ?Sürdürülebilir Kent? kavramını hayatımıza sokmuştur. Sürdürülebilir kentler,değişim ve gelişimin devamlılığını sağlamak amacıyla sosyo-ekonomik çıkarların çevre veenerji ile ilgili kaygılarla uyumlu hale getirildiği kentlerdir. Kentlerin ekonomik gelişmede birmerkez oluşturmalarının ötesinde, doğal kaynakların başlıca tüketicileri; kirlilik ve atıklarınesas üreticileri oldukları göz önüne alındığında, sürdürülebilirlik konusunda bulunduğu kritikdurum ortaya çıkmaktadır.Konforlu, sağlıklı, dünyayı kirletmeyen, karbon tüketimini en aza indiren, kendi kendineyetebilen yeni yaşam alanlarının ekolojik ve teknolojik olarak tasarlanması ilesürdürülebilirliğe katkıda bulunmak mümkün olacaktır.Araştırma alanı olarak; Ankara metropoliten alan yakınında, ekolojik özelliklerini koruyanAmasra ilçesi, yaşamını hala sürdürülebilir bir biçimde devam ettirebilecek potansiyele sahipküçük bir yerleşme olduğu için seçilmiştir. Bu kapsamda tezde, Amasra'nın ekolojik veteknolojik sorunları, potansiyelleri ortaya konulmuş, SWOT analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the significant role of the cities on achieving the sustainable development, the conceptof ''Sustainable City'' has been introduced to our life. Sustainable Cities are kind of citieswhere socio-economic interests are accorded with concerns about environment and energy inorder to maintain the change and development. Beyond the cities providing a basis foreconomic developments, it is determined that the consumers of natural sources, are alsoresponsible for pollution and wastes at the same time. This fact proves the criticalcircumstances of sustainability.By ecological and technological designing of the new living space which is comfortable, nonpollutingand also minimizing the carbon consumption, it will be possible to contributesustainability.For research area, a small settlement, Amasra has been selected in that it is near tometropolitan region, Ankara and it still preserves its ecological conditions along with itspotential to provide sustainability. In this context, ecological and technological issues ofAmasra and its potential have been stated clearly, SWOT analysis and has been made in thisthesis.