Sürdürülebilir kent için ekolojik-teknolojik (eko-tek) tasarım: Ankara-Güdül örneği
Ecological-technological (eco-tech) design for a sustainable city: A case study on Güdül, Ankara
- Tez No: 212672
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE KARAASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Türkiye'de dünya toplam enerji tüketimine göre daha fazla enerji tüketilmesi, çevreci politikaların gözardı edilmesi, ülkede sera gazları emisyonu fazlalıgı, küresel iklim degisikliginin ciddi yansımaları, tarım ve orman alanlarının tahribi ve artan ekolojik ayak izine karsı daha güçlü tedbirler alınması zorunlu hale gelmistir. Konforlu, saglıklı, dünyayı kirletmeyen, karbon tüketimini en aza indiren, kendi kendine yetebilen yeni yasam alanlarının ekolojik ve teknolojik olarak tasarlanması ile sürdürülebilirlige katkıda bulunmak mümkün olacaktır. Bu tezin ana amacı gelecegin sürdürülebilir kenti için bir yaklasım ortaya koymaktır. Tezin hipotezi ise küçük yerlesimlerin gelisme alanlarının tasarlanması ekolojik ve teknolojik (eko-tek) yaklasımla yapılırsa, o yerlesimlerin ekolojik ayak izinin yükselme riski azaltılmıs olur, seklindedir. Alan çalısması olarak Ankara metropoliten alan yakınında, ekolojik özelliklerini koruyan Güdül ilçesi, yasamını hala sürdürülebilir bir biçimde devam ettirebilecek potansiyele sahip küçük bir yerlesme oldugu için seçilmistir. Bu kapsamda tezde, Güdül'ün ekolojik ve teknolojik sorunları, potansiyelleri ortaya konulmus, SWOT analizi yapılmıs, örümcek agı analizi ve ekolojik ayak izi hesapları gerçeklestirilmistir. Cografi Bilgi Sistemleri (CBS) kullanılarak mekansal ve sözel veriler iliskilendirilmis, tematik haritalar v olusturulmus, analizler ve 3 boyutlu modellemeler yapılmıstır. Yine CBS yardımıyla yapılan elek analizi ve sentez sonucu Güdül'de eko-tek yerlesimin kurulabilecegi alanın yerseçimi yapılmıstır. Sözkonusu alan için sürdürülebilirligin esasını olusturan tasarım anlayısını temel alan 6 ana konu baslıgı altında bir eko-tek tasarım rehberi hazırlanmıs, stratejik bir yaklasımla amaç, performans hedefi, strateji, stratejiye ulasmada izlenecek yöntem ve performans kriterleri belirlenmistir. Fotograf, çizim, sema ve grafiklerle desteklenen ve Türkiye'de öncü olarak tasarlanan bu eko-tek tasarım rehberi, yerel yönetimleri, plancı ve tasarımcıları, uygulayıcıları ve ilgili herkesi bilinçlendirici ve yol gösterici bir araçtır. Anahtar Kelimeler :Ekolojik-teknolojik kentsel tasarım, sürdürülebilir kentler, ekolojik ayak izi, tasarım rehberi, cografi bilgi sistemleri, çevre teknolojileri, bilgi ve iletisim teknolojileri, Güdül-Ankara
Özet (Çeviri)
It is obligatory to take strong precautions against large ecological footprint, damage on agricultural and forest areas, serious effects of global climate change, high levels of greenhouse emissions in the country, discarding environmental policies and energy use in Turkey which is more than world total energy consumption. Ecological and technological design of new living areas which will be comfortable, healthy, clean, self sufficient and minimizing carbon consumption, contribute sustainability. The main aim of this thesis is to bring an approach for a sustainable city of future. Hypothesis is stated as: if small towns can be designed by ecological and technological approach, the risk of rising ecological footprint of these towns will be minimized. An ecological district named Güdül, near to Ankara metropolitan area, was selected as a case study area which has potential of sustainable living conditions. In this context, ecological and technological problems and potentials of Güdül were put in this thesis, SWOT analysis was made, spidergram was drawn and ecological footprint was calculated. Graphic and non-graphic data were linked with the help of geographic information systems (GIS), thematic maps were created and many analyses and three dimensional modeling were prepared. Site selection of eco-tech settlement in Güdül was made after sieve analysis and synthesis by GIS. Eco-tech design guide was generated under 6 main subjects for this site. vii The aim, performance objectives, strategy, methodology to achieve the strategy and performance criteria was set out in this guide. This eco-tech design guide, supported by photos, drawings, diagrams and graphics and which is pioneer in Turkey, is a tool for directing and increasing awareness of local governments, planners and designers, developers and community. Key Words :Ecological-technological urban design, sustainable cities, ecological footprint, design guide, geographic information systems, environmental technologies, information and communication technologies, Güdül-Ankara