CNC tornalamada vorteks tüplü soğutma sistemi performansının incelenmesi
Investigation of the cooling performance of vortex tube system in CNC turning process
- Tez No: 357127
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYHAN ONAT
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
 - Yıl: 2014
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Marmara Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 95
Özet
İş parçası üzerinden talas kaldırma esnasında kesme kuvvetlerini olusturmak için kullanılan enerjinin tamamına yakını ısıya dönüsür. Bu sebeple kesme bölgesinde olusan ısı, talas kaldırma isleminde önemli bir faktör olup, takım performansı ve is parçası kalitesi açısından büyük bir öneme sahiptir. Dolayısıyla kesme esnasında meydana gelen sıcaklıgın kontrol altına alınması kesme performansı ve ürün kalitesini artırmada önemli bir faktördür. Aynı zamanda günümüzde kullanılan geleneksel sogutma yöntemlerinin çevreye ve insan saglıgına verdigi zararlar herkesçe bilinmektedir. Kesme sıvılarının kullanılmasında, soguma performansına saglamıs oldugu faydalara ragmen, çevresel etkileri ve üretim maliyetlerindeki artıslarından dolayı da endise vermektedir. Bu sebeplerden ötürü bizi farklı sogutma yöntemlerine olan arayıslarımızı giderek artırmaktadır. Bu farklı sogutma yöntemlerinden biri de vorteks tüpü ile sogutmadır. Vorteks tüplerin verimi, geleneksel sogutma sistemlerine göre oldukça düsük olmasına ragmen, ilk yatırım maliyetlerinin düsük olması ve gecikmesiz olarak rejime girmesi bazı uygulamalar için vorteks tüplerinin kullanımını ön plana çıkarmaktadır. Yapılan bu çalısmada geleneksel sogutma yöntemlerine bir alternatif olan vorteks tüplü sogutma sistemini, tornalama uygulamalarında kullanılmıs ve sogutma performansı incelenmistir. Çalısmada farklı kesme parametreleri ve Vorteks tüpünden elde edilen farklı sogutma sıcaklıkları ile isleme sonunda olusan sonuçlar kıyaslanmıstır. Bu çalısmada kesme kuvvetleri, olusan sıcaklıklar ve yüzey kaliteleri analiz edilmistir. Yapılan bu tez çalısmasında çevreye en az zarar veren, kesme performansı ürün kalitesini iyilestirici tornalama sartları optimize edilmistir.
Özet (Çeviri)
During the machining on work piece, almost all of this energy converted to heat for create to shear stress. Therefore the heat which generated in cutting zone, has a great importance in terms of performance and quality of the workpiece in machining process. so, controlling the heat generated from cutting process is an important factor in improving the quality of the product and performance of the cutting. Beside this, we all know the damage given by the currently used traditional cooling systems on environment and human health. Although, the usage of the cutting liquids contributes to the cooling performance, it increases the cost of production and has really poor impact on environment.Due to these reasons, our need of finding out different cooling techniques gradually increases. Especially the studies on sustainable manufacturing are increased in recent years. One of these cooling methods is the one with vortex tube.In this study vortex tube used cooling system would be used in turning applications and cooling performance of it is analyzed. Also, the impacts of this method on the quality of the product would experimentally is researched. The differences between the results arises out of the vortex tube used cooling systems and the results arises out of other type of cooling systems are compared by pegging the cutting parameters. Result of this study all generated cutting forces, heat and quality of product is analyzed.In this study it is realised that optimizing the turning conditions in which it damages least to the environment, has highest cutting performance and quality of product.