Experimental investigation of surface finish improvement in faceturning
Alın tornalama operasyonunda yüzey pürüzlülük kalitesinin artırılmasının deneysel olarak incelenmesi
- Tez No: 75818
 - Danışmanlar: PROF. DR. METİN AKKÖK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 1998
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu tezde, CNC torna tezgahında alın tornalamada, işleme faktörlerinin yüzey kalitesinin artırılmasına etkileri deneysel olarak incelenmiştir. Test malzemesi, kesme hızı, ilerleme, kesici uç yarı çapı ve uç tipi işleme faktörleri olarak alınmıştır. Başlangıçta kesme sıvısının kullanılıp kullanılmamasının belirlenmesi için testler yapılmış olup suda çözünebilen tipte bir kesme sıvısı seçilmiştir. UC6010 kalitede kaplamalı karbid ve TNHC kalitede seramik olmak üzere iki tip kesici ucun 0.4, 0.8, 1.2 ve 1.6 mm yarı çapları kullanılmıştır. Onsekiz farklı çelik malzeme test edilmiştir. Bütün testlerde paso derinliği 0.1 mm alınmıştır. Ortalama kesme hızları 50, 70, 90, 180, 200 ve 250 m/dak, ve ilerleme oranlan 5, 10, 15 ve 20 mm/dak olarak kullanılmıştır. Ortalama yüzey pürüzlülüğü Ra, ortalama tepe - çukur yüksekliği Rz ve maksimum tepe - çukur yüksekliği Ry, yüzey pürüzlülük ölçme aleti ile ölçülmüştür ve yüzey yansımasıkarşılaştırma yapmak amacıyla gözlenmiştir. Bu tez çalışmasının sonucunda, CNC torna kullanarak yapılan alın tornalama işleminde, Ra değeri 0.05 um veya daha altında yüzeyler elde edilmiştir. Belirli işleme koşullarında, SAE 7430, 1.3202 ve 1.3243 çeliklerinde diğerlerine göre daha iyi yüzey kalitesi elde edildiği gözlenmiştir. CNC tornada alın tornalama işleminin yüzey taşlamaya göre tenik ve ekonomik olarak yüzey kalitesinin artırılmasını daha kısa zamanda sağlamada uygun bir alternatif olduğu gözlenmiştir. İlk paso ile tornalanmış yüzeyi ilk pasonun başlangıç noktasını kaydırarak ve sıfır paso derinliği ile ikinci bir defa tornalamak kaydıyla yapılan“ overlapping ”yöntemini incelemek üzere bir grup deney daha yapılmıştır. Bu yöntemle sanki aynaya benzeyen daha iyi yüzey kalitesi elde edildiği gözlenmiştir. Anahtar kelimeler : Alın tornalama, Yüzey pürüzlülüğü, Yüzey kalitesinin artırılması, Aynaya benzeyen yüzey tornalama.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an experimental study was performed to investigate the effects of machining factors on surface finish improvement in face turning operation on a CNC lathe. The factors considered were the type of workpiece material, cutting speed, feed, tool nose radius and type of tool. Initially a number of tests was performed to decide whether to use cutting fluid during machining and a water miscible type of cutting fluid was selected. Two different tool types were namely, the coated carbide of grade UC6010 and the ceramic of grade TNHC, with tool nose radius of 0.4, 0.8, 1.2, and 1.6 mm were used. Eighteen different types of steels were tested as workpiece material. The depth of cut was taken as 0.1 mm in all the tests. The average cutting speeds were 50, 70, 90, 180, 200 and 250 m/min for feed rate values of 5, 10, 15 and 20 mm/min. Average surface roughness, Ra, average peak to valley height, Rz, maximum peak to valley height, Ry were measured by using a surface roughness tester and the surface reflection has also beenobserved for comparison. As a result of this study, Ra value of 0.05 um or less could be obtained in face turning operation by using CNC lathe. The steels SAE 7430, 1.3202 and 1.3243 were observed to provide better surface finish compared to the other steels tested under certain machining conditions. It is observed that face turning in CNC lathe is technically and economically a feasible alternative to provide surface finish improvement in less time compared to surface grinding. A further set of experiments was also done to investigate overlapping technique which can be performed by a secondary turning pass with a shifted starting point at zero depth of cut. A better surface quality, looks like a mirror, was observed using this technique. Key words : Face turning, Surface roughness, Surface quality improvement, Mirrorlike turning.