CNC torna tezgâhları için kamera görüntüsü ile otomatik parça programlarının oluşturulması
Automatic generation of CNC part programs from camera images for CNC turning machine tools
- Tez No: 321635
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUNUS KAYIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmada, fotoğrafı çekilen iş parçalarının CNC torna tezgahlarında imalatının yapılabilmesine yönelik bir sistem geliştirilmiştir. TKNC (Tornalamada Kolay NC) adı verilen sistem, üç ana modülden oluşmaktadır. Birinci modül, bir kamera yardımı ile iş parçalarının fotoğraflarını alarak değerlendirmektedir. BMP formatında alınan fotoğraflar, işlenerek iki renk gurubuna ayrılır. Şekil-zemin ilişkisine göre pikselleri sıralar. İkinci modül, sıralı piksellerin arasındaki ilişkilere göre silindir, konik, kavis, vb. unsurlar belirlenir. Elde edilen iş parçalarının geometrisi üzerinde unsur ekleme, silme, değişiklik yapma gibi düzenlemeler yapabilmektedir. İstenildiğinde geometrik bilgiler, DXF veri formatına dönüştürülerek AutoCAD gibi CAD programlarında açılabilmesine imkan sağlanmaktadır. Son modül ise, iş paçalarının imalatı için gerekli olan CNC programlarını türetmektedir. CNC programları için, işlenecek unsur, uygulanacak operasyon, kullanılacak takım, malzeme, gibi bilgiler kullanılmaktadır. CNC programları, Fanuc sistemine ait temel kodlar ve çevrim kodları ile oluşturulmaktadır. Sistem, Visual Basic.Net bilgisayar dili kullanarak, tasarlanmıştır.Anahtar Kelimeler : Resim işleme, DXF, CNC parça programlama
Özet (Çeviri)
In this study, a system has been developed to machine work pieces whose photos were taken on a CNC turning machine tools. The system called TKNC, consists of three main modules. The first module, takes pictures of the work pieces and evaluates. BMP formatted pictures are two groups of color by processing the pixels. Pixels are sorted according to figure-ground relationship. The second module evaluates the pixels to determine features such as cylinder, cone and thread modifications on the obtained geometry of work pieces such as adding, deleting and editing can be done. If required, geometric information is allowed to open in a CAD programme like AutoCAD by converting to DXF format. In the last module, CNC part programs are generated to machine work pieces. The information regarding the feature to be machined, the operation to be applied, the tool to be used, material, and so forth if used for CNC programmes, CNC programmes are prepared using fanuc basic codes and cycle format. The system was designed, by using Visual Basic Net programming language.Key Words : Image processing, DXF, CNC part programs