Ülkemizde geleneksel tedavilerde yaygın olarak kullanılan bazı tıbbi bitkilerin kök ve çiçeklerinde ağır metal ve mineral besin element tayini
Determination of heavy metal and mineral element in root and flowers of some medical plants widely use in traditional treatments in our country.
  1. Tez No: 357144
  2. Yazar: CENGİZ ÇOLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM İLKER ÖZYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışmada İstanbul'da Kadıköy, Bakırköy ve Güngören olmak üzere üç ayrı bölge aktarlarında satılan ve geleneksel tedavilerde kullanılan çiçek ve kök bitkileri alınmış ve aşağıda belirtilen mineral element ve ağır metaller ICP-OES cihazı ile analiz edilmiştir. Çiçek bitkileri olarak; altınotu, mayıs papatyası, hatmi, nar, yasemin, ebegümeci, mürver, ıhlamur, aynısafa, şerbetçiotu, kırmızı kantaron, dağ adaçayı, civanperçemi, sarı kantaron ve karabaş otu bitliklerine ait çiçekler analiz edilmiştir. Kök bitkileri olarak, kökleri ya da rizomları yaygın olarak kullanılan dulavrat otu, ısırgan, eğir, kedi otu, böğürtlen, ayrık otu, zencefil, havlıcan, kırmızı ginseng, sığırkuyruğu, andız, domuz dikeni, meyan ve zerdeçal bitkilerine ait kök ya da rizomlar analiz edilmiştir. Çalışma kapsamında, örnek bitki kısımlarında bakır (Cu), bor (B), çinko (Zn), demir (Fe), kadmiyum (Cd), kalsiyum (Ca), kurşun (Pb), magnezyum (Mg), mangan (Mn), nikel (Ni), potasyum (K) ve sodyum (Na) miktarları belirlenmiştir. Elementlerin minimum ve maksimum değerlerini karşılaştırdığımızda; analizleri yapılan bitkilerin ağır metal yoğunlukları bakımından toksik seviyelerde olmadığı görülmüştür. İncelenen bölgelerde tedavi amaçlı satılan tıbbi bitkilerin insan sağlığı açısından risk taşımadıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, from three different districts Kadıköy, Bakırköy and Güngören, flower and root vegetables, which are used as medical purposes, are collected and their mineral elements and heavy metals are analysed below by ICP-OES apparatus. As flower vegetables strawflower, chamomile, common marshmallow, pomegranate, jasmine, high mallow, elderberry, basswood, pot marigold, common hops, sage, yarrow, klamath weed, european centaury, lavender are analaysed. As root vegetables great burdock, nettle, sweetflag, garden heliotrope, blackberry, quackgrass, garden ginger, lesser galangal, red ginseng, mullein, elecampane inula, carline thistle, cultivated licorice, turmeric of which roots or rizom are widely used are analysed.In this study, as sample vegetables, the quantities of copper (Cu), bor (B), zinc (Zn), iron (Fe), cadminium (Cd), mercury (Pb), magnesium (Mg), mangan (Mn), nickel (Ni), potasium (K) and sodium (Na) are determined. When we compare the maximum and minimum rates of elements, heavy metal density of analysed vegetables is observed not at toxic level. As a result of this study we reach the fact that vegetables which are sold as medical purpose in selected districts have no risk for human health.