Flavonoid türevi ftalosiyanin bileşiklerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of phthalocyanine derivatives flavonoid compounds
  1. Tez No: 357171
  2. Yazar: AHMET ARIBAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT SALAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Ftalosiyanin bileşikleri olağanüstü optiksel ve elektriksel davranışlar gösteren kimyasal ve termal olarak dayanıklı bileşiklerdir. Bu nedenle malzeme biliminde çok geniş uygulama alanı bulmaktadırlar. Flavonoidler pek çok bitki türünde bulunan iyi bilinen doğal ürünlerdir. Düşük mol kütleli polifenolik bileşiklerdir. Doğal kaynaklardan 8000'den fazla farklı flavonoid izole edilmiştir. Flavonoidlerin yapılarındaki çeşitlilik antikanser, kanser oluşumuna karşı önleyici, antioksidan, kardiovasküler, hepatit koruyucu, antibakteriyal, antifungal ve antiviral aktivite gibi biyoljik ve farmokolojik aktivite göstermelerini sağlar. Bu çalışmada, flavon türevli yeni ftalosiyanin bileşikleri hazırlandı. Bu çalışma ile bazı yeni flavon türevli ftalosiyanin bileşiklerinin kazanılması hedeflenmiştir. Bu çalışmada ftalonitril ve onların çinko(II), kobalt (II) ve metalsiz ftalosiyanin türevleri sentezlenmiştir ve spektroskopik metodlar kullanılarak karakterizasyonu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Phthalocyanines are chemically and thermally stable compounds exhibiting exceptional optical and electrical behavior. Therefore these compounds find a wide application in the material science area. Flavonoids form a family of well known natural products present in most of the plant families. They are a group of low-molecular-weight polyphenolic substances. More than 8000 different flavonoids have been isolated from their natural source to date. The structural variations of these flavonoids are associated with many different biological and pharmacological activities, including anticancer activity, protection against cancer formation (chemo-protection), antioxidant activity, cardiovascular, hepatic protection, antibacterial, antifungal and antiviral activity. In this study phthalocyanines with flavone derivatives were performed. The goal of this study is the preperation of some novel phthalocyanines containing flavonoids moieties. In experimental study, phthalonitrile and theirs zinc(II), cobalt (II) phthalocyanines were synthesized and characterized using spectroscopic methods.