Yeni sentezlenen flavonoid türevi bileşiklerin, akciğer adenokarsinoma hücreleri üzerindeki apoptotik etkileri
Apoptotic effects of newly synthesis flavonoid-derived compounds on lung adenocarcinoma cells
- Tez No: 881936
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL URHAN KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyokimya ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Kanser dünyamızda ve ülkemizde ölümlerin başlıca nedeni olarak görülmektedir. Kanser, genomik ve epigenetik mekanizmaların bozulması sonucu ortaya çıkar. Genomik fonksiyon bozuklukları mutasyonların bir sonucu olarak gelişir. Bu mutasyonlar sonucunda sağlıklı hücrelerde sınırsız hücre bölünmesi ve apoptozun önlenmesi gözlenir. Akciğer kanseri de diğer kanserler gibi tedavisi zor ve ölüm oranı yüksek bir kanser türüdür. Kemoterapötik potansiyel özelliklere sahip kimyasal maddelerin araştırılması, kanserle mücadelede kemoterapötiklerin yan etkilerini göz ardı edebilecek maddelerin araştırılması kanserle mücadelede büyük önem taşımaktadır. Flavonoidler, antikarsinojenik, hepato-koruyucu ve antioksidan özellikleri olduğu bilinen bitkiler tarafından üretilen sekonder metabolitlerdir. Flavonoidlerin kanser üzerindeki etkileri in vitro ve in vivo çalışmalarla gösterilmiştir. Flavonoidlerin yapısına eklenen kimyasal yan gruplar flavonoidlerin etkinliğini arttırabilmektedir. Bu tezin amacı kanser üzerine etkileri olduğu bilinen bir flavonoid olan tektorigenin ve yeni sentezlenen flavonoid türevi bir bileşik olan 5Y-2'nin apoptoz ve hücre döngüsü üzerindeki etki mekanizmalarını araştırmaktır. Bu çalışmada; A549 ve Beas-2b Hücreleri çeşitli konsantrasyonlarda (0-100μM) 5Y-2 ve tektorigenin maddesine maruz bırakıldı ve uygun konsantrasyonları MTT ile belirlendi. Gen ifadelerinin analizi qRT-PCR kullanılarak yapıldı. Çalışmamızda tektorigenin 'in 10 μM ve 25 μM konsantrasyonlarında A549 hücre hattı üzerinde proapoptotik etki gösterdiği gösterilmiştir. 10 μM ve 25μM'nin Beas-2b hücre hattında pro-apoptotik etkiye sahip olmadığı gösterilmiştir. Ancak 5Y-2 maddesinin 10μM ve 25μM konsantrasyonlarda A549 hücre hattında pro-apoptotik etkiye sahip olduğu gösterilmiştir. 5Y-2 maddesinin Beas-2b hücre hattında 10μM ve 25μM konsantrasyonlarında pro-apoptotik etkiye sahip olmadığı ve hücreleri proliferasyona yönelttiğini göstermiştir. Sonuç olarak 5Y-2 maddesine yeni kimyasal yan gruplar eklenerek farklı bileşikler elde edilmesini ve bu bileşiklerin biyolojik araştırılmasının yapılmasını önerdik.
Özet (Çeviri)
Cancer is seen as the main cause of deaths in our world and in our country. Cancer occurs through disruption of genomic and epigenetic mechanisms. Genomic dysfunction develops as a result of mutations. As a result of these mutations, unbounded cell division and avoid from apoptosis are observed in healthy cells. Lung cancer, like other cancers, is a type of cancer that is difficult to treat and has a high mortality rate. It is of great importance in the effort against cancer that we are in search of chemical substances with chemotherapeutic potential properties, and that the search for substances that can ignore the side effects of chemotherapeutics is important in the try against cancer. Flavonoids are secondary metabolites produced by plants with known anticarcinogenic, hepato-protective and anti-oxidant properties. The effects of flavonoids on cancer are shown by in-vitro and in-vivo studies. Chemical side groups added to the structure of flavonoids can increase the effectiveness of flavonoids. The aim of this thesis is to investigate the effect mechanisms of tectorigenin, a flavonoid known to have effects on cancer, and 5Y-2, a newly synthesized flavonoid-derived compound, on apoptosis and cell cycle. In this study; A549 and Beas-2b Cells were exposed to various concentrations (0-100μM) of tectorigenin and 5Y-2 substance and their appropriate concentrations were determined by MTT. Analysis of gene expressions was performed using qRT-PCR. As a result, in our study, it was shown that tectorigenin had a pro-apoptotic effect on the A549 cell line at concentrations of 10 μM and 25 μM. It has been shown that 10 μM and 25 μM have no pro-apoptotic effect in Beas-2b cell line. However, 5Y-2 substance has been shown to have a pro-apoptotic effect in the A549 cell line at concentrations of 10 μM and 25 μM. It has been shown that 5Y-2 substance has a pro-apoptotic effect at 10 μM and 25 μM concentrations in the Beas-2b cell line. As a result, we proposed to obtain different compounds by adding new chemical side groups to 5Y-2 and to conduct biological studies of these compounds.