Basınç sensörü sinyallerinin labvıew tabanlı işlenmesi ve toprak parçacık büyüklük dağılımı ölçümünde kullanılması
Filtering of signals incoming from pressure sensors used in labview based soil psd analysis
- Tez No: 357188
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ TEKELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tunceli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma Tübitak tarafından desteklenen 108O773 adlı projenin bir bölümü olarak yürütülmüştür. Günümüze kadar toprak Parçacık Büyüklük Dağılımı (PBD) ölçülmesi için birçok metot kullanılmıştır. Bu metotlar Hidrometre, Pipet, Lazer Kırınım ve Elek Analizi yöntemleridir. Bu çalışmada yaygın olarak kullanılan Hidrometre yöntemi ile yeni geliştirilen basınç sensörüyle PBD ölçümü yapabilen yöntem karşılaştırılmıştır.Hidrometre yöntemine alternatif alarak geliştirilen yöntemde, basınç sensörlerinden alınan sinyallerin Labview tabanlı olarak analizi gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada sistemden ve çevreden kaynaklı elektromanyetik gürültülerin yazılım ile filtrelenmesi detaylı bir şekilde incelenmiştir. Geliştirilen yöntem hidrometre ile yapılan karşılaştırma sonucunda toprak PBD ölçümünde %99'dan (R²=0,996) daha yüksek güven seviyesinde uygulanabilir bulunmuştur. Deneysel veriler basınç ölçüm yöntemiyle toprak PBD ölçümünün sağlıklı bir şekilde yapılabileceğini göstermiştir. Labview programının kullanıcıya sunduğu sinyal analiz yöntemleri elektromanyetik gürültülü sinyallere uygulanmış ve sonuçlar her bir parametre için karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been carried out as a part of the Tübitak Project numbered 108O773. Until today, lots of methods have been utilized to measure Particle Size Distribution (PSD). These methods are Hydrometer method, Pipette method, method of Lazer diffraction and Sieving analysis method. In this study, commonly used hydrometer method is compared with a recently developed a new PSD measurement technique utilized pressure sensors.In the developed method as an alternative to hydrometer technique, LabVIEW based analysis implemented on signals received from pressure sensors. In this study a detailed investigation has been carried out on filtering of electromagnetic noise originated from system and environment by digital filters. When comparison has been made on the developed technique with hydrometer method, new technique was found to be applicable for monitoring soil PSD with more than 99% reliability under the specified conditions. Experimental results showed that the new developed technique could be healthfully used to measure soil PSD. Signal analysis methods served by Lab VIEW have been applied to signals with electromagnetic noise and the results compared for each parameter.