Capoeta trutta (Heckel, 1843) avcılığında kullanılan multi monofilament galsama ağlarının seçiciliğinin araştırılması
Capoeta trutta (Heckel, 1843) different mesh size used in fishing with multi-monofilament gill nets that have selective properties are determined.
  1. Tez No: 357199
  2. Yazar: ALİ EKBER ÇAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. FAHRETTİN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tunceli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada, Holt (1963) tarafından geliştirilen indirekt tahmin yönteminden yararlanılarak, Capoeta trutta (Heckel, 1843) avcılığında kullanılan farklı göz büyüklüklerine sahip multi monofilament galsama ağlarının seçicilik özellikleri belirlenmiştir.Arazi çalışmaları, Kasım 2011 ile Mayıs 2012 tarihleri arasında Keban Baraj Gölü Pertek Bölgesi'nde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada 0,50 donam faktörüne göre donatılmış, 3 x 0,12 mm kalınlığında multi monofilament poliamid materyalden yapılmış, 100 m uzunluğunda, 100 göz derinliğinde 35, 40, 45, 50 ve 55 mm göz genişliğinde (iki düğüm arası mesafe) 5 adet galsama ağı kullanılmıştır. Yapılan 24 avcılık denemesinde 720 adedi hedef tür (Capoeta trutta) olmak üzere toplam 1134 adet balık yakalanmıştır.Araştırmada kullanılan 35, 40, 45, 50 ve 55 göz genişliğindeki ağlarla yakalanan Capoeta trutta (Heckel, 1843) balıklarının optimum yakalama boyları sırasıyla 28,57; 32,65; 36,73; 40,81 ve 44,89 cm, ağların ortak seçicilik faktörü (SF) 8,16 ve ortak standart sapması (SD) 3,51 olarak tespit edilmiştir.Keban Baraj Gölü'nde, Capoeta trutta (Heckel, 1843) balıklarının ilk üreme boyu ile avcılıkta kullanılan ağların optimum yakalama boyları karşılaştırıldığında, Keban Baraj Gölü'nde C. trutta avcılığında 40 mm ve üzeri göz genişliğindeki galsama ağlarının uygun olduğu belirlenmiştir. Baraj gölündeki C. trutta populasyonunun geleceği açısından daha küçük gözlü ağların kullanılmamasının son derece önemli olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study by benefiting from indirect method of estimation developed by Holt (1963), Capoeta trutta (Heckel, 1843) different mesh size used in fishing with multi-monofilament gill nets that have selective properties are determined.Field studies between November 2011 and May 2012 were carried out in Keban Dam Lake Pertek region. According to the study 0.50 is equipped with hanging ratio, 3 x 0.12 mm thick multi monofilament is made of polyamide material, 100 m long, 100 mesh depth look at 35, 40, 45, 50 and 55 mm mesh size (the distance between two nodes) 5 pieces of gill nets used. 24 hunting attempts made targeting 720 species (Capoeta trutta) a total of 1134 pieces of fish were caught.In this study 35, 40, 45, 50, and 55 mesh size gill nets used caught Capoeta trutta (Heckel, 1843) the captured fish in optimal length order 28.57; 32.65; 36.73; 40.81 ve 44.89 cm, nets joint selectivity factor (SF) 8.16 and common standard deviation (SD) were determined as 3.51.When length and nets used for first reproduction and fishing are compared in Keban Dam Lake, Capoeta trutta (Heckel, 1843), Keban Dam Lake C. trutta fishing 40 mm mesh size gill nets are considered to be appropriate. The use not of smaller mesh sizes are considered to be extremely important for the future population of C. trutta in Dam Lake.