Almus (Tokat) Baraj gölündeki ekonomik öneme sahip dört cyprinid türünün (Barbus plebejus, Capoeta capoeta, Capoeta tinca, Leuciscus cephalus) büyüme performansları üzerine bir araştırma
- Tez No: 17175
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
-104- 8-ÖZET Uu ai'aşlıi'iııa, AiınUai! İIJKAI) Üai'aJ (Julünde yaşayan dür L üypi'iiıid (!BarbfL|5 Q }. ebe.i üs, Capo&ia çapoeta, Çapoşta tjnça, Leı^cicuş cephalus) türünde büyüme performanslarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır, çalışma Şubat 1989 ile Ekim 1990 tarihleri arasında yürütülmüştür, Bu süre içerisinde; 239 Barbus plebe.İMS, 238 Caooeta capogta, 265 Capoeta liuca.SSG Leuciscus cephalus bireyi yakalanmış ve incelenmiştir, incelenen türlerde, her yaş grubu için erkek, dişi ve erkek+dişi gruplarına ait ortalama boy ve ağırlık değerleri hesaplanmıştır. Boy ve ağırlık olarak büyüme hem salt ve hem de oransal büyüme şeklinde değerlendirilmiştir, Ayrıca her tür için 30'ar örnekte rneristik karakterler de saptanmıştır, 1-tncelenen 239 Ba.r±>us plebe.ius bireyinin yaş ve eşey kompozisyonu belirlenmiş olup, populasyonun I-V yaşlar arası dağılım gösterdiği, erkeklerin % 52,30'luk, dişilerin ise % 47.70'lik dilimi oluşturduğu anlaşılmıştır, Boyda ve ağırlıkta büyüme ayrıca matematiksel yollada incelenmiş ve erkek, dişi ve erkek+dişi gruplarında yaş-boy, yaş-ağırlık ve boy/ağırlık eğrileri elde edilmiştir, Ortalama kondisyon erkek+dişi karışımında 1,358, cinsi olgunluk yaşı da III,yaş olarak saptanmıştır, 2-238 Çapo&ta capo^ta bireyi I-VI yaşlar arası dağılım göstermiş ve eşey kompozisyonu erkekler için % 49,58, dişiler için de % 50,42 şeklinde belirlenmiştir,Boy ve ağırlıktaki büyümenin belirlenebilmesi amacıyla, hesaplama yoluyla elde edilin denklem ve parametrelerden, yaş-boy, yaş- ağırlık, boy/ağırlık ilişkileri ortaya konmuştur, Ortalama kondisyon 1,434 olarak, cinsi olgunluk yaşı da W.yaş olarak belirlenmiştir,-1Ö5- 3-Almus Baraj Solünden yakalanan 265 Capoeta tinca bireyi 0-V yaşlar arası darılım gösterirken, eşey kompozisyonu da erkekler için % 33,10, dişiler için % 52,60 C% 8,30 sıfır yaşındaki bireyler) olarak bulunmuştur, Diğer türlerde olduğu gibi yaş-boy, yaş-ağırlık, boy /ağırlık ilişkileri de incelenmiştir, Populasyonda ortalama kondisyon 1,527, cinsi olgunluk yaşı da II, yaş olarak saptanmıştır, 4-Leuciscus cephalus türünde ise 336 birey üzerinde çalışılmış, bireyler 0-V yaşlar arası dağılım göstermişlerdir, Eşey kompozisyonunda; erkekler % 43,14, dişiler % 42,57' lik (% 14,29 sıfır yaştaki bireyler) dilimi oluşturmuşlardır, Hesaplama yoluyla bulunmuş denklem ve parametreler yardımıyla da yaş-boy, yaş-ağırlık, boy/ağırlık ilişkileri ortaya konulmuştur, Populasyonda ortalama kondisyon 1,744, cinsi olgunluk yaşının ise 11, yaş olduğu bıalirlaiifnişlii',
Özet (Çeviri)
-106- 3-SUMMARY This research was conducted with the object of determining the growth performances of four Cyprinid species (Banians, pi ebe.i us, Capoeta cflpget-a, Capoeta ionta, usuciscus figphalus) which live in Almus Dam-Lake in TQKAT province. The research was carried out between February 1989-October 1990 within period öf time 233 Oar bus, plebe.ius, 238 Capoafra capfi&fca, 265 Capoeta tinea and 336 UeuciSCUS, cephalus were catched and examined. With the species examined, average length and weight values were calculated in ma le+ female groups for every age class, The growth in length and weight were evaluated in both absolute and relative growth. Moreover the mer istik caracteristics of each species were obtained on 30 individuals, 1- The sex and age composition of the examined 239 individuals (Bap bus pieJaeiys.) was determined. It was found out that the population was formed of I-V years of age which of 52,3 % was male and 47.7 was female, The growth in length and weight was also determined in mathematical form and age-length, age-weight and length/weight curves were plotted for male, female and ma le+ female groups, The average codition factor was found as 1,358 for male and female for both sexes, 2- The age of 238 Capoeta capoeta were scattered between I-VI years of age and sex composition was found to be 49,58 and 50,42 % for males and females, respectively in order to determine the growth in length and weight, the relations in age-length, age-weight, length/weight were found out from equations and parameters which were mathematically calculated.-107- The average condition and sexual maturity age were 1,434 and IV, respectively, 3- The age distribution of 265 Capoeta tinea was 0-V and sex- composition was 39,10 % males and 52,60 % females (which 8.30 % individual were 0 age). Age-length, age-weight, length/weight relations were examined as in the other species. Average condition and sexual maturity age were 1,527 and II for this species respectively, 4- 336 individuals of Leucine U.5, cephalus. were examined and the age distribution was found to be between 0-V. Sex composition was 43,14 % males and 42,57 % females (which 14,23 % of individuals were 0 age). By using the equation and parameters which were mathematicaly calculated age- length, age-weight and length/weight relations were found out, In this group, the average condition and sexual maturity age was 1,744 and II, respectively,