Rüzgar türbini tahrikli anahtarlamalı relüktans motor ile bir su pompasının çalıştırılması
Operating a water pump with a wind turbine-driven switched reluctance motor
- Tez No: 357208
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KÜRÜM, YRD. DOÇ. DR. EYYÜP ÖKSÜZTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tunceli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Rüzgar enerjisi yinelenebilir enerji kaynakları türlerinden, ekonomik açıdan avantajlı bir türdür. Bu nedenle tüm dünyada giderek kullanımı artmaktadır. Bu çalışmada rüzgar enerjisi hakkında ilk olarak genel bilgiler verilmiş daha sonra modellenen sistemin kontrolsüz ve kontrollü olarak PI ve Bulanık denetleyiciler ile gerilim, frekans ve ortak endüktans gibi değerlerin kontrol edilmesi amaçlanmıştır. Daha sonra sisteme bağlanan anahtarlamalı relüktans motor çalıştırılmış, pompa bir yük gibi düşünülerek hız ve moment kontrol edilmiştir. Matlab/Simulink programı ile modellenen tüm sistemin mekanik ve elektriksel parametreleri tamamen gerçek değerlere uygun olarak seçilmiştir. Sonuç olarak farklı yük koşullarında çalışan relüktans motoru besleyen Asenkron Generatörün (ASG) gerilim ve frekans kontrolü yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Wind power is one of the renewable energy types and is economically advantageous. For this reason, it is increasingly used worldwide. In this study, general information on wind power first and then such parameters as voltage, frequency and common inductance are aimed to keep constant the modelled system with controlled and uncontrolled PI and Fuzzy. Then, the switched reluctance motor that is connected to the system is activated and the currents are controlled with a definite angular velocity, taking the pump as a load.Simulation results of the whole system that is modelled with Matlab/Simulink program have been selected in conformity with real values. In conclusion, it has been proved that such parameters as voltage, frequency, common inductance and angular velocity are brought under control.