Rüzgar tahrikli pizoelektrik jeneratörler kullanarak enerji hasadı
Energy harvesting using wind driven piezoelectric generators
  1. Tez No: 746071
  2. Yazar: TAMARAH AYAD KAREEM KAREEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ZEKİ BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Nüfustaki büyük artış ve insanların ihtiyaçlarını karşılamak için fabrikalara olan ihtiyaçla birlikte, elektrik enerjisi talebip çarpıcı bir şekilde arttı ve klasik jeneratörlerin yüksek yakıt, sürekli bakım maliyeti ile ve işletme maliyetleri olmadan elektrik enerjisi elde etmek için ileri teknolojinin kullanılması kaçınılmaz olmuştur. Piezoelektrik malzemeler, mekanik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürmenin yanı sıra elektrik enerjisini mekanik enerjiye dönüştürme yeteneğine de sahiptir. Bu çalışmada, piezoelektrik kristallerin mekanik enerjiden elektik enerjisine dönüşüm yapmak için rüzgar tahrikli bir sistem önerilmiştir. Küçük güçlü bir rüzgar türbini kullanılarak üretilen dönme hareketi, piezoelektrik kristalde mekanik bir salınım oluşturmak için kullanılmıştır. Rüzgar türbini olarak 2 ve 3 kanatlı (Savonius) türbini kullanılmıştır. Bu türbinlerin birincisi iki kanattan, , diğeri ise üç kanattan oluşmaktadır. Her iki tip çapı 3.5 inç, yüksekliği 6 inçtir. Türbinle birlikte hareket eden mıknatısların yanında piezo kristallerin üzerine de mıknatıslar yerleştirilmiştir. Piezoelektrik kristallerin üzerine yerleştiriliren mıknatısların türbin miline bağlı mıknatıslar tarafından çekilmesi ve itilmesi yoluyla piezoelektrik kristal dönüş hızına bağlı titreşerek enerji üretmesi planlanmıştır. Bu sayede elektrik enerjisi üretilmektedir. Üretilen enerji depolanarak ihtiyaç halinde kullanılabilecektir. Önerilen cihaz yol kenarlarına konularak geçen araçların ürettiği rüzgar enerjisi ile çalışması planlanmıştır. Böylece depolanan enerji ihtiyaç duyulan aydınlatma mobil şarj cihazı gibi yüklerin beslenmesinde kullanılabilmesi mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
With the huge increase in population and the need for factories to meet people's needs, the demand for electrical energy has increased dramatically, and it has become inevitable to use advanced technology to obtain electrical energy from conventional generators with high fuel, continuous maintenance cost and no operating costs. In addition to converting mechanical energy to electrical energy, piezoelectric materials also have the ability to convert electrical energy to mechanical energy. In this study, a wind driven system is proposed to convert from mechanical energy to electrical energy using piezoelectric crystals. The rotational motion produced using a small powerful wind turbine has been used to create a mechanical oscillation in the piezoelectric crystal. Two and three bladed (Savonius) turbines were used as wind turbines. Both types are 3.5 inches in diameter and 6 inches in height. In addition to the magnets moving with the turbine, magnets are placed on the piezo crystals. It is planned that the magnets placed on the piezoelectric crystals will produce energy by vibrating depending on the rotation speed of the piezoelectric crystal by being attracted and pushed by the magnets connected to the turbine shaft. In this way, electrical energy is produced. The produced energy can be stored and used when needed. The proposed device is planned to work with wind energy produced by passing vehicles by placing it on the roadside. Thus, it will be possible to use the stored energy to feed the required loads such as lighting, mobile chargers.