Rüzgar türbini tahrikli bir ısı pompasının kullanılabilirliği
Useability of heat pomp geared by wind turbine
  1. Tez No: 196420
  2. Yazar: ALİ BÜYÜKMERT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET ÖZKAYMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, rüzgar türbini tahrikli bir ısı pompası imal edilerek performans deneyleriyapılmıştır. Rüzgar türbininden elde edilen güç ile ısı pompası çalıştırılarak yoğuşturucu gücü0,65 kW ile 4 kW arasında elde edilmiştir. Ayrıca yoğuşturucu soğutma suyu çıkış sıcaklığı(20ºC giriş sıcaklığı için) 25ºC ile 49ºC arasında elde edilmiştir. Sistem sürekli rejim halindeiken ısı pompasının COP değeri 6 civarında elde edilmiştir. Bu sonuçlara göre ısı pompasınınperformansının iyi olduğu görülmektedir. Rüzgar hızı 4 m/s ile 15 m/s arasında iken ve rotorçapı 1 m, yüksekliği 3 m olan 12 kanatlı bir rüzgar türbini ile bu sonuçlar elde edilmiştir.Deneyler Osmaniye ilinin Düziçi ilçesinin Çunur köyünün güneyinde vadi özelliğine sahiplokal rüzgar potansiyeli olan bir alan üzerine kurulmuş bir tesiste yapılmıştır.Anahtar Sözcükler : Rüzgar enerjisi, rüzgar türbini, ısı pompasıBilim Kodu : 626.11.01
Özet (Çeviri)
In this study; some performace tests were made by producing a heat pomp that works withwind turbine. By running the heat pomp by the power which has been supplied from thewind turbine, the power of the kondenser was captured between 0,65 kW and 4 kW. Inaddition , the output degree of kondenser cooling water (for 20ºC input heat) has beenfound between 25ºC and 49ºC. According to these results , it can be seen that theperformance of the heat pomp is good. These results were taken by a wind turbine which is3m high , 1m diameter rotor and has 12 wings while the wind speed is between 4 m/s and 15m/s . The experiments were made at an establishment which has the specialities of a walleyand established on an area which has local wind potentials, which is on the East of Çunurvillage of Düziçi a town of Osmaniye.Keywords : Wind energy; wind turbine ; heat pomp.Science Code : 626.11.01