Anti-CD62P biyosensör ile platelet aktivasyonunun ölçülmesi
Measurement of platelet activation with anti-CD62P biosensor
- Tez No: 357221
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KOCAKULAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Biyomühendislik, Mühendislik Bilimleri, Science and Technology, Bioengineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın amacı platelet aktivasyonunun kuvars kristal mikroterazi sistemlerle (QCM) daha hızlı, uygulaması kolay, hassas ve etkin bir şekilde ölçülmesidir. Gerçek zamanlı algılama özelliği ile anlık veri alınması mümkün hale gelmektedir. QCM'in klinik teşhiste son yıllarda kullanımı artarak devam etmektedir ve bu çalışma ile platelet aktivasyonunun ölçümüne alternatif bir yöntem geliştirilmiştir. Çalışmanın ilk aşamasında gümüş elektrotlu piezoelektrik kristal yüzeylerin modifikasyonu gerçekleştirilmiştir. Kristal yüzeyinin temizlenmesi işleminin ardından yüzeye sistamin immobilizasyonu yapılmıştır. Bu işlemlerden sonra sistamin üzerine bifonksiyonel gluteraldehit bağlanması gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın ikinci aşamasında gluteraldehit bağlanmış yüzeylere platelet aktivasyonunu tanıyan ligand bağlanması sağlanmıştır. Hazırlanan kan örnekleri kullanılarak platelet aktivasyonunun varlığı anti-CD62P immobilize edilmiş kuvars kristaller ile belirlenmiştir. Bu şekilde, tasarlanan kristalin biyosensör olarak kullanılması ile platelet aktivasyonunu tanıyan yeni bir yöntem geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is measurement of platelet activation faster, more accurately, more effectively and easily applicable by using quartz crystal microbalance systems (QCM). The real-time detection makes the instantaneous data acqusation possible. The usage of QCM increases in clinical diagnosis recent years and in this study an alternative method to the measurement of platelet activation is developed. In the first phase of the study, the modification of the silver electrode piezoelectric crystal surface is performed. Clearence of the crystal surface and cystamine immobilization to this surface is carried out respectively. After these processes, bindind of bifunctional glutaraldehyde to cysteamine is done. In the second phase of the study, binding of platelet activation sensitive ligands to glutaraldehyde bonded surfaces are perfomed. The presence of platelet activation is determined by using blood samples with anti-CD62P immobilized quartz crystals. By using this designed crystal as a biosensor a new method to recognize the activation of platelets is developed.