Proje tipi bir işletmede 2-tuple multımoora yöntemi ile tedarikçi seçimi
SUPPLIER SELECTION AT A PROJECT BASED COMPANY WITH 2-TUPLE MULTIMOORA APPROACH
- Tez No: 357222
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA PAKDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, şirketlerin tedarikçi seçimi aşamasında göz önünde bulundurdukları kriterlerin farklı yapılara (gerçek sayı, sayı aralıkları veya kişiye göre değişebilen sözlü ifadeler) sahip olması durumunda, alternatif tedarikçilerin değerlendirilmesi ve en iyi alternatifin belirlenmesi için bütünsel bir yaklaşım geliştirmektir. Çalışma kapsamında tedarik zinciri ve tedarikçi seçim süreci tanımlanarak, tedarikçi seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar detaylı bir şekilde incelenmiştir. Tedarikçi seçimi için Çok Ölçütlü Karar Verme yöntemlerinden MULTIMOORA yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntemde sözlü olarak ifade edilen kriterlerin yer alması nedeniyle dilsel kullanım yolu olarak 2 Tuple kullanımı tercih edilmiştir. Oluşturulan 2 Tuple MULTIMOORA yöntemi, savunma sanayi sektöründe proje bazlı faaliyet gösteren bir işletmede uygulanarak, işletmeye uygun tedarikçi seçim modeli oluşturulmuş olup, aday tedarikçiler arasında bir sıralama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to point out a comprehensive approach to what criterion that suppliers have in different levels (real numbers, number intervals or any other incalculable values), companies take into consideration when deciding which suppliers are the best alternatives for them to work with. In this thesis; the concepts of supply chain and supplier selection process are defined; as well as taking a detailed look into what criteria should be taken into consideration in the process of supplier selection. So as to make an appropriate evaluation amongst multiple supplier alternatives, a Multi Criteria Desicion Making model called MULTIMOORA is used. In addition to this approach, 2 Tuple linguistic sets are also used as a verbal expression way because of the existance of incalculable criteria being dealt with. Finally, 2 Tuple MULTIMOORA approach is created and utilized in a project based company in defense industry sector in the way that implemented creates a supplier selection model as well as specifically ranking the candidate suppliers.