Çevik yazılım geliştirme metodolojisi ile klinik araştırmalar için mobil uygulama geliştirme
Mobi̇le application development with agile software development methodology for cli̇ni̇cal trials
  1. Tez No: 357229
  2. Yazar: MEHMET ELİBOL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM SELÇUKCAN EROL, PROF. DR. YAGIZ ÜRESİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Her mobil cihazın özgünlük ve kısıtlarının olması nedeniyle bu cihazlar üzerinde en performanslı çalışacak uygulamayı tasarlamak için mobil uygulama geliştirme sırasında dikkat edilmesi gereken birçok nokta bulunmaktadır. Mobil uygulama pazarında değişen müşteri istekleri ve değişen piyasa şartlarını yansıtan mobil uygulamaların en hızlı şekilde pazara çıkması önemli olmaktadır. Bunu gerçekleştirebilmek için mobil uygulama geliştirme sürecinin esnek bir yapıyla sürdürülmesi gerekmektedir. Günümüz yazılım projelerinde, gelişen teknoloji ile birlikte ihtiyaçlar süreç içinde sürekli olarak değişmektedir. Bu süreçte kaçınılmaz değişikliklere cevap verebilmek için, çevik metodolojiler proje sürecinde esnek bir yapı sunarak, gelişen teknoloji ve değişen müşteri isteklerine göre proje sürecinin daha kolay sürdürülmesini sağlamaktadır. Çevik metodolojilerden olan Scrum, sabit süreleri olan yinelemeleri kullanarak ürünün artırımlı olarak inşa edilmesini sağlayan bir süreç çerçevesidir. Yenilikçi mobil uygulamaların geliştirilmesinin önemli olduğu pazarda, Scrum metodunu mobil uygulama geliştirme sürecine uyarlama çalışmaları yapılmıştır. Bu tezin amacı, klinik araştırmalar alanında ihtiyaç duyulan bir mobil uygulamanın çevik yazılım geliştirme metodolojisi kullanılarak gerçekleştirilmesidir. Bu kapsamda, çevik yazılım geliştirme metodolojilerinden birisi olan Scrum sürecindeki kavramlar detaylandırılarak, Scrum metodunun, mobil uygulama geliştirme sürecinde, nasıl uygulanabileceği hakkında bir çalışma yapılmıştır. Bu süreçte ön plana çıkan noktalar; projeye başlamak için ekiplerin nasıl oluşturulduğu, müşterinin ihtiyaçlarının nasıl tespit edildiği, süreç içinde değişen müşteri isteklerinin nasıl yönetildiği, bu süreçte şeffaflık, denetim ve adaptasyonun nasıl gerçekleştirildiği ve Scrum sürecindeki kavramlar baz alınarak detaylandırılmıştır. Tez sonucunda geliştirilen Android tabanlı mobil uygulama Google Markette yayınlanmıştır.
Özet (Çeviri)
There are many points to take into consideration during the development of mobile application in order to design the application to work with the highest performance on these devices since every mobile device has specificities and limitations. It is very important that mobile applications reflecting the changing market conditions and customer demands in mobile application market take their places in the market in the fastest way. In order to achieve this, the process of developing mobile application should be maintained with a flexible structure. In today's software projects, needs continuously change within the process in company with the advancing technology. In this process, agile methodologies offer a flexible structure and enable the maintenance of the project process in line with the changing customer demands and advancing technology in order to give an answer to the inevitable changes. Scrum, one of the agile methodologies, is a process frame enabling the construction of the product incrementally by using the iterations that have fixed durations. Adapting the Scrum method to the mobile application developing process has been performed in the market where developing innovative mobile applications are important. The aim of this thesis is to achieve a mobile application needed in the field of clinical trials by using agile software developing methodology. In this context, a study was carried out about how to apply the Scrum method in the process of developing mobile application by detailing the concepts in the process of Scrum which is one of the agile software development methodologies. The points becoming prominent in this process such as how teams are created to start the project, how customer needs are determined, how changing customer demands are managed during the process and how transparency, inspection and adaptation are provided were detailed based on the concepts in Scrum process. Android-based mobile application developed in consequence of the thesis was published on Google Market.