Dynamic stress-strain behaviour of a sand by cyclic triaxial testing
Bir kumun dinamik üç eksenli deney aletinde dinamik gerilme-deformasyon özellikleri
- Tez No: 35729
- Danışmanlar: PROF. DR. M. YENER ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZ BÎR KUMUN DİNAMİK ÜÇ EKSENLİ DENEY ALETİNDE DİNAMİK GERÎLME-DEPORRMASYON ÖZELLİKLERİ KİZÎRO?LU, Sina Yüksek Lisans Tezi, İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Yöneticisi : Prof. Dr. M. Yener ÖZKAN Yardımcı Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Yıldız W&STI Eylül, 1994, 109 sayfa. Bu tezde dinamik üç eksenli deneyi uygulanan kuru bir kumunn dinamik gerilme-deformasyon özelliklerine etki eden bazı faktörler incelenmiştir. Bu amaçla farklı relatif sıkılıkta kum numuneleri hazırlanmış ve dinamik üç eksenli deneyine tabi tutulmuşlardır. Dinamik üç eksenli deneyleri gerilme kontrollü olarak yapılmıştır. Her deneyin sanımda düşey gerilme-deformasyon histerisis eğrileri elde edilmiştir. Bu eğriler aracılığıyla birim deformasyona karşılık gelen kayma modülü ve sönüm oranları bulunmuştur. vDeney sonuçlarından artan birim kayma deformasyonu ile birlikte kayma modülünün azaldığı gözlenmiştir. Artan relatif sıkılık ya da tekrarlı yük sayısı kayma modülünde bir artmaya neden olmaktadır, öte yandan, sönüm oranının artan kayma deformasyonu ve artan relatif sıkılıkla arttığı gözlenmiştir. Tekrarlı yük sayısındaki artış sönüm oranını arttırmaktadır. Anahtar Kelimeler : Kum, Dinamik üç Eksenli Deneyi, Gerilme-kontrollü deney, Kayma Modülü, Sönüm Oranı Bilim Dalı Sayısal Kodu : 624.01.02 vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DYNAMIC STRESS-STRAIN BEHAVIOUR OF A SAND BY CYCLIC TRIAXIAL TESTING KÎZÎRO?LÜ, Sina M.S. in Civil Engineering Supervisor : Prof. Dr. M. Yener ÖZKAN Co-Supervisor : Prof. Dr. Yıldız WASTI September, 1994, 109 pages. In this thesis, some factors affecting dynamic stress-strain behavior of a sand tested in the cyclic triaxial testing apparatus were studied. For this purpose, sand specimens at different relative densities were prepared and tested in cyclic triaxial testing apparatus. The cyclic triaxial testing was performed as stress- controlled triaxial test. At the end of each test, vertical stress- strain hysteresis loops was obtained to determine shear modulus and damping ratio values at the corresponding strain levels. IllFran the test results, it can be concluded that shear modulus decreases with the increasing shear strain and cyclic deviatoric stress. Increasing relative density, or number of loading cycles causes an increase in shear modulus. On the other hand, damping ratio increases with the increasing shear strain and cyclic deviatoric stress and increasing relative density. The increase in number of loading cycle causes an increase in damping ratio. Keywords : Sand, Cyclic Triaxial Test, Stress-controlled Test, Shear Modulus, Damping Ratio Science Code : 624.01.02 IV