Gelişen teknolojinin alışveriş merkezlerinde mekan tasarımına etkisi ve kullanılan otomasyon sistemlerinin incelenmesi
Emerging technology shopping centers on the investigation of the effect of examples of shopping centers for automation systems
  1. Tez No: 357301
  2. Yazar: PELİN ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN SEÇER KARİPTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Eski çağlardan günümüze kadar uzanan alışveriş alışkanlıkları sürekli değişim ve gelişim göstererek günümüze kadar uzanmıştır. Agoralar ve forumlar ile başlayan bu gelişim, Kapalıçarşı ile devam etmiştir. İlk alışveriş mekanlarının birçoğu günümüzde tarihi alanlar olarak görülmektedir. Kapalıçarşı ise yaşanan yangınlar ve restorasyonlara rağmen hala işlevini sürdürebilmektedir. Gelişen teknolojinin bugünkü alışveriş merkezleri üzerindeki etkisi teknoloji ile sürekli etkileşim içerisindedir. İnsanların günlük zamanlarının birçoğunu alışveriş merkezlerinde geçiriyor olması, bu mekanlar üzerinde yoğunlaşmanın arttırmaktadır. Bu nedenle otomasyon sistemleri binanın daha kolay ulaşılabilir ve müdahale edilebilir olmasını sağlamaktadır
Özet (Çeviri)
Shopping habits dating back to ancient times to the present day by demonstrating extended to continuous change and development. Agoras and forums began with the development continued with the Grand Bazaar. Many historical sites nowadays is seen as the first shopping venues. The Grand Bazaar is the function of the fires and still continue their restorations. The impact on the developing technology, today's shopping malls is in constant interaction with the technology. Spend most of their time to their daily shopping malls, it increases the concentration of interest. For this reason, building automation systems can be more easily accessible and ensures that intervention