Kronik böbrek yetersizliği hastalarında idrar bulundurmayan mesane dokusunda apoptotik bulguların incelenmesi
Analysis of apoptoti̇c indications in urine deprived bladder tissues of patients with chronic renal failure
  1. Tez No: 357302
  2. Yazar: HİLAL FINDIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİHA BURCU IRMAK YAZICIOĞLU, DOÇ. DR. PINAR ATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji-Genetik ve Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Kronik böbrek yetersizliği hastalarında idrar çıkışı olmamaktadır. Bu da mesane epitelyumunda kullanılmayan organ atrofisine neden olabilir. Atrofiye giden her organ apoptoz sürecinin başlamasıyla farklılaşır. Apoptoz sürecinin tespit edilmesi için Bcl-2, Bax, Fas ve Fas ligandının dokudaki ekspresyonları önemlidir. Bu tez çalışmasında kronik böbrek hastalarında idrar çıkışının azalması sonucu fonksiyonel olmayan üretelyumun apoptotoz süreci değerlendirilmiştir. Dokulardan RNA izole edilmiş ve cDNA sentezlenmiştir. cDNA sentezinden sonra konsantrasyonlar ölçüldü. ROX boyası kullanılarak Kantitatif Eş Zamanlı PZR ile ekspresyon analizleri gerçekleştirildi. Nakil öncesi mesane dokularında apoptotik belirteçlerde (Bcl-2, bax, Fas ve Fas ligand) belirgin bir artış saptandı. Nakil sonrası mesane dokularında da referans gene göre artış saptandı, ancak nakil öncesine göre daha düşük seviyede gözlendi. Nakil öncesi mesane üretelyumunda atrofiye bağlı apoptoz gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
In End Stage Renal Disease since there is no urinary outflow and there may be unused organ atrophy at the bladder urothelium. All organs have differentiation when apoptosis is active. Exspression of Bcl-2, Bax, Fas and Fas L are very important for determine apoptosis process. In this study, we analyzed apoptotic process in chronic renal failure patients in the dysfunctional urothelium. RNA extraction and cDNA synthesis done from the bladder samples. After cDNA synthesis, concentrations were measured. Expression analysis were optimized using ROX dye with quantitative real-time PCR. ß-actin is used as internal control as a reference. Apoptotik marker levels (Bcl-2, Bax, Fas ve Fas ligand) increased in Pre transplant bladder samples . Apoptotik marker levels (Bcl-2, bax, Fas ve Fas ligand) increased in post transplant bladder samples. But this increase lower than post transplant bladder sample. Apoptotic process is severity in pre transplant dysfunction bladder samples. There was unused organ atrophy at the bladder urothelium.