Mesane kanserinde Raf1 geni c.*266C>T polimorfizminin rolü
Mesane kanserinde Raf1 geni c.*266C>T polimorfizminin rolü
  1. Tez No: 357308
  2. Yazar: FULYA KÖKSALAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAGEHAN ERSOY TUNALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji-Genetik ve Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Mesane kanseri oluşumu ve ilerlemesinde bir veya birden fazla genin mutasyonuna rastlanmaktadır. Bunun yanı sıra birçok moleküler yolak birlikte hareket ederken, herhangi bir basamakta anormal bir fonksiyon da mesanenin karsinogenezini etkileyebilmektedir. Mesane kanserinde FGFR3, TP53 ve Rb genleri sıklıkla mutanttır. RAS/RAF/MAPK hücre büyümesi sinyal yolağında görevli proteinlerden birini kodlayan RAF1 geninin de mutasyona uğrayabildiği ve bu nedenle de ilgili proteinin sinyal yolağında anormal fonksiyon gösterdiği bilinmektedir. rs1051208 c.*266C>T polimorfizmi popülasyonlarda sıklıkla görülmekte ve birkaç mikroRNA için RAF1 mRNA 3'UTR bağlanma bölgesinde bulunmaktadır. Bu nedenle mesane kanseri riski açısından bu polimorfizmin taranması önemlidir. Bu tezde mesane kanseri hastalarında ve sağlıklı kontrol grubunda, çeşitli popülasyonlarda polimorfikliği belirlenmiş olan RAF1 rs1051208 c.*266C>T SNP'si PZR-RFLP metodu ile taranmıştır. 189 mesane kanseri hastası ve 278 sağlıklı bireyin dahil edildiği bu çalışma sonucunda, varyant olan T alelinin mesane kanseri için koruyucu etken olduğu ve CT genotipinin de bireyde hastalık oluşumu açısından koruyucu eğilim gösterdiği belirlenmiştir. Erkek olmanın hastalık riskini 1,86 kat, sigara içmenin ise riski 4,45 kat artırdığı gösterilmiştir. İleri evre tümör oluşumunda genotip etkisi belirlenememiştir.
Özet (Çeviri)
One or more gene mutations are shown to be responsible in bladder cancer development and progression. Additionally, while many molecular pathways act together, an abnormal function in one of them may also affect the carcinogenesis of bladder. TP53, FGFR3 and Rb are the most frequently mutated genes in bladder cancer. Furthermore, the RAF1 gene, which codes for a protein having a role in the RAS/RAF/MAPK cell proliferation pathway, can also be mutated, and the related protein ends up with an abnormal function in the signaling cascade. The rs1051208 c.*266C>T polymorphism has been found frequently in various populations and resides in the miRNA binding region of the RAF1 mRNA 3'UTR. In this sense, screening of this polymorphism for bladder cancer risk is of great importance. In this thesis, RAF1 rs1051208 c.*266C>T SNP, which has been identified as a polymorphism, was screened in bladder cancer patients and healthy controls using PCR-RFLP. 189 bladder cancer patients and 278 healthy controls were included in the study. According to the results, the variant T allele was identified as protective against bladder cancer, and the CT genotype was found to have a protective trend in disease development. Being a male and cigarette smoking were shown to increase the disease risk by 1,86 and 4,45 folds, respectively. The effect of the genotype could not be proven for the late stage tumors.