Erp sistemleri ve raporlama teknikleri
Erp software and reporting methodologies
  1. Tez No: 357309
  2. Yazar: FATMA KÜBRA POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ERP (Enterprise Resource Planning-Kurumsal Kaynak Planlama) yazılımlarının sisteme başarılı bir biçimde uygulanabilmesinden geçmektedir. Bu çalışmada ERP sistemi ve bu sistemin kurulumu aşamasında izlenmesi gereken proje süreçleri incelenmiştir.İşletmeler stratejilerini belirlemek, politika üretmek ve ihtiyacı olan bilgilere gerektiği anda erişmek için akıllı karar destek sistemlerine ihtiyaç duyarlar. Bu çalışmada karar verme süreci ve teknikleri incelenmekte, karar vermede bilgi teknolojilerinin önemi vurgulanmakta, karar vermeye yardımcı en son ve en etkili bilgi teknolojisi olarak kabul edilen iş zekası ve onun karar vermedeki önemi üzerinde durulmaktadır. Uygulama kısmında ise, farklı raporlama araçları ile raporlama yapılmış ve performansları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ERP (Enterprise Resource Planning) software and systems. This study discusses ERP system and project phases for implementation of an ERP project. It is analyzed whether companies conduct required phases of ERP projects for implementing ERP systems.Companies need intelligent decision support systems in order to set strategy, determine policies, and access required information when required. The study investigates decision making process and techniques, emphasizes the significance of information technologies for decision making, and business intelligence which is considered to be the latest and the most effective information system and its importance on decision making is elaborated. At the practice part, several reports are generated with different reporting tools and performances are analyzed.