Türkiye Selçukluları Devletinde yöneten-yönetilen ilişkileri
Ruling class-subject relations in Seljuks of rûm
- Tez No: 357334
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERSAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 396
Özet
Türkiye Selçuklu Devleti Anadolu'nun Türkleşmesi ve İslamlaşmasında oynadığı rolle, tarihin akışına önemli bir etkide bulunmuştur. Türkiye Selçuklu Devleti'nde yöneten yönetilen ilişkileri saptanması, bu devlette iktidar ilişkilerinin doğası ve devletin niteliğinin ortaya konulmasını sağlar. Selçuklu gücünün Anadolu'nun Türkleşmesinde esas dayanağı, Bizans bakiyesi topraklara getirdikleri yeni sosyal düzen ile yönetilenlere hâkimiyetlerinin meşruiyetini tanıtmış olmalarında aranmalıdır. Türkiye Selçuklu Sultanlığı'nın demografik yapısı, farklı etnik, dinsel aidiyet mensuplarından oluşur. Selçuklu hanedanının bütün bu kümeler için ortak bir sadakat bağı oluşturduğu düşünülebilir. Türk-İslâm kültürünü Anadolu'ya ithal etmekle Selçuklular, Osmanlı sosyo-politik kültürünün üzerine yükseleceği bir temeli de burada tesis etmişlerdir. Türkiye Selçukluları yerleşik bir toplumun idaresinde bulunurken ihtiyaç duydukları idare anlayışı ve sistemleri, Türk-İslâm medeniyetinden aldıkları için, bu dönemde Anadolu'da yaşanan sentez, Türk-İslâm olarak belirmiştir.
Özet (Çeviri)
Seljuk Sultanate of Rum has played an important part in the process of Turkification and Islamization of Asia Minor. Determining the ruling class-subject relations in Seljuks of Rum has key importance in understanding the nature of power relations and the nature of the state in this Sultanate. The main basis of Seljuk Sultanate for Turkification of Asia Minor should be examined on the ground of the new social order they brought and their legitimacy that has been acknowledged by the Byzantine remnants. Demographic structure of the Seljuk Sultanate is composed by different ethnic and religious subjects. It can be said that Rum Seljuk dynasty has established a common loyalty connection for all groups. By importing Turk-Islam culture to Anatolia, Seljuks of Rum also constituted a basis on which Ottoman socio-politic culture would raise on. For acquiring the perception and systems they need in order to rule on a sedentary society from Turk-Islam culture, in this era the synthesis rise on Asia Minor has been Turk-Islam synthesis.