An X-Window based configuration management system
x-Window tabanlı konfigurasyon yönetim sistemi ( Scms )
  1. Tez No: 35734
  2. Yazar: SÜMER GÜRKÖK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN NEFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
öz X-WINDOW TABANLI KONFİGURASYON YÖNETİM SİSTEMİ ( SCMS) GÜRKÖK, SÜMER Yüksek Lisans Tezi, Bilgisayar Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Sinan Neftçi Şubat 1994, 118 sayfa Konfigürasyon yönetimini kullanma amaçlan bir ürünün bütünlüğünden emin olmak ve gelişimini yönetilebilir kılmaktır. Konfigürasyon yönetimini kullanmanin getirdiği bir ek yük olmasina rağmen, konfigurasyon yönetimini kullanmamanin çok sayıda problem ve yetersizliklere yol actigi kabul edilmektedir. Bu tezde, bir konfigurasyon yönetim sistemi için temel yapilar gerçekleştirilmiştir ve geliştirilen yapilar için X-window ortaminda kullanici arayuzu geliştirilmiştir. Bir diğer uygulama ise C dilinde programlar arasi bagünliliklari anlamak için gereken temel yapilardir. Bu yapilarin gelecekte SCMS ile entegre edilmesi düşünülmektedir. Anahtar Sözcükler : Yazilim Konfigurasyon Yönetimi, Versiyon Yönetimi, RCS, Make, Unix, Program Bagimliligi, Xview, X-window Bilim Dalı Sayısal Kodu : 619.02.02 iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN X-WINDOW BASED CONFIGURATION MANAGEMENT SYSTEM (SCMS) GÜRKÖK, Sümer M.S. in Computer Engineering Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Sinan NEFTÇİ February, 1994, 118 pages The goals of using Configuration Management (CM) are to ensure the integrity of a software product and to make its evolution more manageable. Although there is overhead involved in using CM, it is generally agreed that the consequences of not using CM can lead to problems and inefficiences of greater proportions. We implemented basic structures for a CM system (SCMS) and built the user interface for these structures in a X-window environment. Another related accomplishment that we have implemented is a set of utilities for analyzing program dependencies in C language. These modules are considered for future integration into the SCMS. Keywords : Software Configuration Management, Version Control, RCS, Make, Unix, Program Dependencies, Xview, X-Windows Science Code : 619.02.02 ni