Kültürlerarası turist davranışı: Turistlerin tur esnasındaki davranışlarının belirlenmesi üzerine bir araştırma
Cross-cultural tourist behavior: An investigation of tourists' behavior during guided tours
  1. Tez No: 357370
  2. Yazar: CANSEV ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEDET YOLAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Yüksek düzeyde çok kültürlü bir endüstri olan turizmde turist davranışlarındaki benzerlikler ve farklılıklar gün geçtikçe daha önemli hale gelmektedir. Dünya genelinde seyahat eden insan sayısı her geçen gün artmakta ve bu gelişim dünya genelinden farklı kültürleri bir araya getirmektedir. Bu nedenle çok kültürlü bu ortamda faaliyet göstermekte olan turizm pazarlamacıları ve planlamacıları için turist davranışını etkileyen kültür kavramının ve ulusal kültürlerin anlaşılması önem arz etmektedir. Bu olgudan hareketle bu çalışma üç boyutlu bir amaca sahiptir. İlk olarak profesyonel turist rehberlerinin değerlendirmeleriyle farklı uluslardan İstanbul'a gelen ve rehberli turlara katılan turistlerin davranışsal özelliklerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. İkinci olarak ortaya konan davranışsal özelliklerin alt boyutlarının bulunması ve son olarak da saptanmış faktörler bağlamında uluslar arasındaki farklılıklar ve benzerlikler ortaya konulmaya çalışılmıştır. Sonuç olarak rehberli turlara katılan turistlerin davranışsal özelliklerini belirleyen üç alt boyut olduğu ve bu boyutlar bağlamında yedi ulus arasında önemli farklılıklar olduğu saptanmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise çalışma sonuçları tartışılmış ve yönetsel önerilerde bulunulmuştur. Anahtar& Sözcükler:& ! kültürlerarası! turist! davranışı,! ulusal! kültür,! profesyonel!turist!rehberlerinin!algıları!
Özet (Çeviri)
In an increasingly multicultural tourism industry, similarities and differences in tourist behavior across cultural borders is gaining importance. More and more people are travelling around the world and this progress gathers cultures from all over the world together. Therefore, tourism marketers and planners operating in this environment need to understand the concept of culture and the role of national culture influencing tourist behavior. From this point of view, the purpose of this study is threefold. First it was aimed to examine behavioral characteristics of tourists visiting Istanbul with guided tours from different nationalities according to the perspectives of professional tour guides. Second, distinguish these behavioral characteristics into underlying dimensions and further examine the differences or similarities in between factors. The results revealed that there are three underlying dimensions of tourist behavior during guided tours, and significant differences were found among seven nationalities on the basis of these dimensions. Finally, conclusions and managerial implications are discussed at the end of the study. Key(Words:(!cross@cultural! tourist! behavior,! national! culture,! perceptions! of! tour!guides!