Ekoturizm açısından Oltu ilçesi (Erzurum)
Ecotourism of Oltu town (Erzurum)
  1. Tez No: 357377
  2. Yazar: SALİH KAYGUSUZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMAL SEVİNDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Araştırma sahasını oluşturan Oltu İlçesi, Karadeniz Bölgesi'nin Doğu Karadeniz Bölümü'nde yer alır. İdari açıdan Erzurum İlinin yönetim bölgesinde bulunan Oltu İlçesi, 1380 km2 yüzölçümüne sahiptir. Kuzey Anadolu Orojenik Kuşağı üzerinde yer alan araştırma sahasında genel olarak Tersiyer yaşlı formasyonlar yayılış gösterir. Sahada geniş yer kaplayan dağların yanı sıra plato yüzeyleri ve bu yapıları derince yarmış vadiler, ana morfolojik üniteleri meydana getirir. Yörede vadi tabanları ile dağ-plato sahaları arasındaki dikey yükselti farklarının fazla olması, özellikle sıcaklık ve yağış koşullarında önemli farklanmalara yol açmıştır. Yıllık ortalama sıcaklığın 10.2oC ve toplam yıllık yağış miktarının 382, 3 mm olduğu sahada, karasal iklim koşuları hâkimdir. İnceleme sahasında yerleşim tarihi günümüzden yaklaşık olarak 3000 yıl öncesine dayanır. Sahanın en önemli yerleşmesi durumunda Oltu Şehri, Erzurum İl Merkezi'nin 114 km kuzeydoğusunda yer alır. Bir kale yerleşmesi olarak kurulmuş ve Oltu Çayı vadisi boyunca büyümüş şehrin, 2012 yılı itibarıyla nüfusu 22127'dir. Oltu İlçesi, Doğu Anadolu-Doğu Karadeniz-Kuzeydoğu Anadolu arasında bir geçiş konumunda yer alır. İlçede köy, mahalle, çiftlik gibi daimi yerleşmelerin yanı sıra ekonomik faaliyetlere bağlı olarak gelişmiş yayla, mezra ve kışla gibi mevsimlik yerleşmelerde mevcuttur. İnceleme sahasının temel geçim kaynağı tarımsal faaliyetlerdir. Bununla birlikte sahanın alçak kesimlerinde ekip-dikme, yüksek kesimlerinde ise hayvancılık ön plana çıkmıştır. Tarımsal faaliyetler yaygın olarak sürdürülse de bu faaliyetler ticari olmaktan uzak olup, genelde geçim tipi özellikler gösterir. Ekonomik göstergeler Oltu İlçesi kalkınmada geri kalmış yörelerimizden biri olduğunu ortaya koymaktadır. Bununla birlikte genç nüfusu, tarihsel geçmişi, kültürel zenginlikleri, doğal kaynakları ve bozulmamış doğası; özellikle ekoturizm açısından önemli bir potansiyel durumundadır. Bu potansiyelin ekonomiye kazandırılması, mevcut kaynakların sürdürülebilir kullanımı açısından da son derece önemlidir.
Özet (Çeviri)
The study field, Oltu town, is located in the Eastern part of the Black Sea Region. As governmental Oltu town is a district of Erzurum Province and has a surface area of 1380 square kilometers. In the study field which is situated on the North Anatolian Orogenic Belt, Tertiary age formations are generally found. In addition to the mountains which have a large land area, plateau surfaces and the valleys that deeply split these structures constitute the main morphological units. In the region the big differences of vertical elevation between valley bottoms and mountain-plateau fields cause substantial alterations particularly in temperature and precipitation conditions. With an average annual temperature of 10, 2 C and a total annual precipitation amount of 382, 3 mm, the field is under the influence of the continental climate conditions. The study field dates to the tenth and eleventh centuries AD although it is known that it had been established much earlier. The most important compound of the study field, Oltu town is located 114 kilometers North-east from the city center of Erzurum. The population of the town which had been established around a castle and enlarged along the Oltu stream is 22127 as of 2012. Oltu is a strait located town between East Anatolia-East Black Sea and Northeast Anatolia. In town there are also seasonal settlements as uplandsbesides the permanent ones as villages, neighbourhoods and farms. The primary source of income of the study field is agricultural activity. On the other hand in the lowlands farming and in the high grounds animal husbandry are in the forefront. Despite of being common, the agricultural activities are not commercial, generally for the livelihood. Economical indicators prove that Oltu town is one of the backward areas of our country. However with its young population, historical background, cultural wealth, natural resources and undisturbed nature; especially from the point of ecoturism Oltu town has an important potential. The contribution of this potential to economy is important for the sustainable use of the current resources.