Alternatif bir ekoturizm faaliyeti olarak kuş gözlem turizmi açısından Muğla ili incelemesi
A research about Mugla for bird watching tourism as an alternative option of ecotourism
- Tez No: 605162
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENK DURMUŞKAHYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekoturizm Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Kuş gözlemciliği, doğaya kuşların dünyasından bakmayı sağlayan bir doğa aktivitedir. Ekoturizm türlerinden olan kuş gözlemciliği hobiye dayalı bir açık alan rekreasyonu faaliyeti olarak da tanımlanabilir. Bu aktivite kuşların doğal yaşam ortamlarından seslerinin dinlenmesi, dürbün ya da teleskop gibi araçlar kullanarak gözlemlenmesi ile gerçekleştirilir. Kuş gözlemciliği yapmak amacıyla bir bölgeden diğer bölgelere giden turisteler, hem konaklama hem yeme-içme hem ekipman dolayısıyla seçilen bölgeye de kazanç sağlayacaktır. Örnek olarak 2006 yılında kuş gözlemciliğinin ABD ekonomisine katkısı 36 milyar dolar olarak hesaplanmıştır. 2010 yılında Çin'i kuş gözlemciliği faaliyetleri için 20.000 turist ziyaret etmiştir. Bu örnekler kuş gözlem turizminin ekonomik alanda büyük etkisini göstermektedir. Natural England'ın 2010 raporuna göre Britanya'da ki doğal alanlar 372 milyon kişi tarafından ziyaret edilmiş ve bunların önemli bir bölümü kuş gözlem faaliyetine katılmıştır. Biyolojik, jeolojik ve iklimsel zenginlikleri itibariyle Türkiye binlerce farklı türdeki bitki ve hayvana ev sahipliği yapmaktadır. Doğal yaşam ve ekoturizm açısından çok yönlü potansiyele sahiptir. Böylesi bir zenginlik gelecek turizm çeşitlerinden en kullanılabilir ve uygulanabilir olan ekoturizm daha da ön planda olmasını sağlamıştır. Ekoturizm ile ilgili çok sayıda aktivite ülkemizde yapılmaktadır. Kuş gözlemi de bu aktivitelerin en önemlilerinden birisidir. Bu çalışmada, ekoturizmin bu özellikleri göz önüne alınarak seçilen bölgelerin kuş gözlem turizmi potansiyeli incelenmiştir. Çalışmanın temel amacı; Türkiye'de bulunan çok yönlü potansiyele sahip Köyceğiz-Dalyans özel koruma bölgesi ve Gökovasözel koruma bölgelerinin kuş gözlem turizmi açısından incelenmesidir. Bu amaçla selektronik ortamdasbulunan kuşsgözlemcilerinin günlüklerinden ve bölgelerde yapılan flora ve fauna belirleme çalışmalarından veri olarak faydanılmıştır. Bölgeye gelen turistlerin kuş gözlemciliği ve bölgede yaşayan kuşlar hakkındaki bilgilerini ölçmek adına anket çalışması yapılmıştır. Anket sonuçlarına göre bölgenin kuş gözlemciliği açısından büyük potansiyeli olduğu belirlenmiştir. Anket sonuçlarına göre katılımcıların %75'i göçmen kuşların, %73'ü ise yerli kuşların hiçbirini tanımadığı belirlenmiştir. Katılımcıların %88'inin hiç kuş gözlemciliği yapmadığı belirlenmiştir. Yapılan çalışmalar sonucu ortaya çıkan pozitif verilerle, bölgelere örnek 4 adet kuş gözlem turu oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Birdwatching is a nature-based sport that allows you see the world with birds eyes. It's possible to translate it as an recreational activity. Ecotourism can also describable as one of the outdoor pastime recreation activity. At the birds wildlife, you can to listen the birds, watch them with telescope or take photographs. Bird watchers who traveling another destinations also bring income a lot for local economy with accomodaiton, travelling, eating and with the equipment. For example In 2006, USA earn 36 billion dollars from birding. And 20.000 peaople visit China for ornitho tourism. With these examples easy to understand that birding bring in too much revenue.According to report of Natural England 2010,372 million people visited natural areas in Britain, and birdwatchers are the big part of the group. Turkey has a plenty of natural potential for thousandssof species for thesplants and animals life with its biological constructions, the weather characteristics and its geological constructions. Turkey has a big potancial with the natural life and ecotourism activities. This richnesssmade the ecotourismsmoresexcited-current issue that is more useable and more applicable one. Many ecotourism activities is performin in Turkey. Bird watching tourism is one of the most important activities. At this study bird watching tourism was considered. The main goal of the study was analyzing two of speacial protection areas of Turkey for to understand birding potancial that's name Koyceğiz-Dalyan and Gokova. For that purpose; daily bird watching datas was used and analyzed that floral and faunal researches to use data. And to understand how much tourists know about birding and local bird species, the survey prepared. According to the results of analysis; It identified that, the regions have a big bird watching tourism potencial. Regarding to the results of analysis, %75 of participants don't know about migrant birds and %73 of participants don't have any information abour local birds. %88 of participants never had birding. According to the results of analysis, 4 types of different birding tours was constituted.