Ekoturizm ve inanç turizmi açısından Filistin coğrafyası
The geography of Palestine tn terms of ecotourism and faith tourism
  1. Tez No: 990038
  2. Yazar: ZUHAİR MAHMOUD MOUSA ALZAMLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA TORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekoturizm Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Bu tez Filistin'de ekoturizm ve inanç turizmi potansiyelini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda Filistin'deki ekoturizm ve inanç turizmi açık olan yerler ve faaliyetler kapsamlı bir şekilde ele alınmaktadır. Turizm gelirlerinin yerel ekonomilere katkısı, yarattığı istihdam olanakları ve kültürel mirasın koruması gibi unsurlar, Filistin'in kalkınma hedeflerine ulaşması yönünde stratejiler geliştirmek için kritik bir role sahiptir. Bu çalışma ile Filistin'in bugünkü gibi büyük ölçekte herhangi bir işgale maruz kalmadığı zamanlardaki ekoturizm potansiyeli ve inanç turizminin durumu analiz edilecek; inanç turizmiyle ilgili stratejik yaklaşımların geliştirilmesine yönelik öneriler sunulacaktır. Bununla birlikte bu tez çalışması inanç turizminin sürdürülebilirliğini sağlamak için gerekli olan yöntemler üzerinde durmakta ve bu bağlamda ekoturizm ve inanç turizminin çevresel, sosyal ve ekonomik boyutlarını değerlendirmektedir. Sürdürülebilir ekoturizm ve inanç turizminin hem ziyaretçi deneyimini zenginleştirmesi hem de yerel toplulukların faydasına olacak şekilde tasarlanması gerekmektedir. Bununla tezde Filistin'de inanç turizminin gelişimini engelleyen faktörler ayrıntılı olarak ele alınarak var olan sorunların giderilmesine yönelik çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to reveal the potential for ecotourism and religious tourism in Palestine. To this end, places and activities in Palestine with ecotourism and religious tourism potential are comprehensively discussed. Elements such as the contribution of tourism revenues to local economies, the employment opportunities it creates, and the preservation of cultural heritage have a critical role in developing strategies for Palestine to achieve its development goals. This study will analyze the ecotourism potential and the state of religious tourism in Palestine during times when it was not subject to any large-scale occupation as it is today; and will present suggestions for developing strategic approaches related to religious tourism. Furthermore, this thesis focuses on the methods necessary to ensure the sustainability of religious tourism and, in this context, evaluates the environmental, social, and economic dimensions of ecotourism and religious tourism. Sustainable ecotourism and religious tourism should be designed both to enrich the visitor experience and to benefit local communities. In addition, the thesis thoroughly addresses the factors hindering the development of religious tourism in Palestine and offers solutions to overcome the existing problems.