Tekman ilçe merkezinin (Erzurum) coğrafi etüdü
The geographical studies of Tekman town center
- Tez No: 357378
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMAL SEVİNDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Tekman, Doğu Anadolu Bölgesi'nin Yukarı Murat-Van Bölümü'nde yer almaktadır. Kasaba, Erzurum İli'ne bağlı 20 ilçe merkezinden birisidir. Erzurum'un güneydoğusunda yer alan Tekman ilçe merkezinin, Erzurum şehrine kuş uçuşu uzaklığı yaklaşık 40 km'dir. Kasaba, kuzeybatı-güneydoğu doğrultulu Tatozsuyu Deresi vadisi içerisinde yer almaktadır. 1920 metrelik rakıma sahip olan araştırma sahası, hafif engebeli bir görünüme sahip plato görüntüsündedir. Tekman'da sert karasal iklim hâkimdir. Yerleşim bölgesinde meteoroloji istasyonu bulunmadığı için verilerinden faydalanılan Hınıs'ta yıllık ortalama sıcaklık 6.3 °C, yağış 588.7 mm iken Gökoğlan'da yıllık ortalama sıcaklık 3.6 °C, yağış 474.3 mm'dir. Doğal bitki örtüsü steplerden oluşmaktadır. TÜİK 2012 yılı verilerine göre Tekman ilçe merkezinin nüfusu 3595 kişidir. 2000 yılı nüfus sayımlarına göre 6350 kişi olan nüfusun bu kadar önemli bir azalış göstermesi, yöredeki göç gerçeğini ortaya koymaktadır. Tarihi kaynaklarda adına ilk defa 1520 yılında rastlanan Tekman, Cumhuriyet döneminde, 1946 yılına kadar Hınıs'a bağlı bir köy iken, bu tarihte Hınıs'tan ayrılarak ilçe haline gelmiştir. Tarımın hakim olduğu ekonomide, hayvancılık asıl geçim kaynağıdır. Modern sanayi bulunmayan bölgenin en önemli problemi ulaşımdır. Anahtar Kelimler : Tekman, Tatos, Sıcaklık, Hınıs
Özet (Çeviri)
Tekman is located in Yukarı Murat-Van part of the Eastern Anatolian Region. The distric is one of the 20 towns of Erzurum province. Tekman, located in southern-east of Erzurum, is about 40 kms away from Erzurum by bird-eye view. The town is situated in Tatozsuyu stream valley which is in direction of northernwest- southerneast. With 1920 metres altitude research field has a image of slightly rugged terrain plateau. A harsh continental climate is predominant in Tekman. Since there is no meteorological station in Tekman, the datas are considered same as in Hınıs. While the average annual temperature in Hınıs is 6.3 °C, the rainfal is 588.7 mm, in Gökoğlan the average annual temperature is 3.6 °C, the rainfall is 474.3 mm. Its vegatation cover is steppe. According to TUİK's 2012 datas the population of the town center is 3595. According to population cencus in the year 2000 its population was 6350, such a sharp decrease asserts the migration fact in the region. Tekman which was seen for the first time in historical records in 1520, from the founding of Turkish republic to the year 1946 it was a village of Hınıs and after that date it became a town of Erzurum. In the agriculture based economy, cattle dealing is the main source of income. The main problem of the region, in which there is not modern industry, is transportation. Key Words : Tekman, Tatos, Temperature, Hınıs