Yazılı medya ve siyaset ilişkisi: Recep Tayyip Erdoğan örneği
Relationship between print media and politics: Recep Tayyip Erdogan example
- Tez No: 357608
- Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT BİNATLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Tayyip Erdoğan Türkiye'nin en önemli siyasi figürlerinden biridir. Gerek Belediye Başkanlığı gerekse Başbakanlığı döneminde Türkiye ve dünya gündemini belirleyen icraatlara imza atmış, söylem tutum ve davranışlarıyla sürekli olarak tartışılmıştır. Erdoğan'ın basınla arasındaki ilişki Belediye Başkanlığı döneminden itibaren, hep sorunlu olmuştur. Bunun sorumlusu sadece Tayyip Erdoğan değildir. Erdoğan ve onun geçmiş siyasi çizginde basın tarafından konulan şerh ve yapılan maksatlı propagandalar sorunun asıl temelidir. Erdoğan basının kendisine koyduğu bu şerhi kaldırmak için özellikle AK Parti'nin kuruluşuyla çok mücadele etti. Ne yazık ki basının bu şerhi kolay kolay kaldırmaya niyeti yoktu. Bu çalışmada Erdoğan'ın Belediye Başkanlığı döneminden itibaren ama daha çok 2002 yılından bu yana basınla, medya patronlarıyla yaşadığı sorunlar ele alınmıştı. ANAHTAR KELİMELER: Medya patronları ve hükümet arasındaki ilişkiler, basının tarafsızlığı, siyaset ve medya, basına güven.
Özet (Çeviri)
Tayyip Erdoğan is one of the most important figures of the Turkish politics. He carried out actions that establish Turkish and global agenda both in his mayor office and his premiership period. His actions and expressions have been also be discussed permanently. His relationship with the media has been always problematic since his mayor office. In this problematic relation, Tayyip Erdoğan is not only responsible agent. Actual reason behind this problematic relation between Tayyip Erdoğan and the media is hostility and speculative propaganda over his previous political movement. To remove this hostility and opposition, Erdoğan has struggled so much since establishment of AK Parti.Unfortunately, the media was not intent to remove this opposition. In this paper, problems between Tayyip Erdoğan and media bosses since 2002, especially Eroğan's mayor office are discussed. KEY: Relations between media bosses and government, neutrality of the media, politics and media, credibility of media.