Taksim Gezi Parkı olaylarının medyanın gündem belirleme kuramına göre değerlendirilmesi
Evaluation of Taksim Gezi Park protests according to the theorem of deciding agenda by tradi̇ti̇onal media
- Tez No: 357607
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF ÖZKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
İstanbul'da 2013 yılının Mayıs ayının sonunda başlayarak haziran ayının ortalarına kadar süren Taksim Gezi Parkı Olayları sosyal bilimler alanında birçok farklı disiplin açısından üzerinde araştırılma yapılması gereken birçok veri bırakmıştır. Mayıs ayı boyunca Hatay'ın Reyhanlı ilçesine düzenlenen saldırı ülke gündemini meşgul etmiştir. Mayıs ayının son günlerinde başlayan Taksim Gezi Parkı Olayları çok hızlı bir şekilde kitlesel olaylara evrilmiştir. Olayların ortaya çıkışı gelişimi ve gündemin ilk sırasına yerleşmesi konusu ilgi çekicidir. Olayların ilk günlerinde geleneksel medyanın olaylara çok fazla yer vermemesine rağmen gündem oluşturulması iletişim çalışmaları açısından çok önemli bir araştırma konusudur. Bu çalışmada araştırmacı, medyanın gündem oluşturma kuramı bağlamında bahsedilen olguyu incelenmiştir. Özellikle yeni medyanın gündem oluşturmadaki etkileri, yurttaş gazetecilik ve sosyal medya üzerinden analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Gezi Park protests in Istanbul's Taksim district, which started at the end of May 2013 and continued until the middle of June, indicated that many areas of social diciplines needed to be better researched. The attack in the Reyhanli district of Turkey's Hatay province also in the month of May along with the spreading of the Taksim Gezi Park left Turkey with a very busy agenda during that period. Despite the traditional media not giving much attention to the riots in their early days, the efforts that were put into making it an agenda is an important topic to look into. In this work , the researcher said in the context of media agenda setting theory were studied. In particular, the effects of the new media agenda-building , citizen journalism and social media analyses were carried out.